Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nimet Baş'tan MGK ile ilgili flaş açıklama

01.09.2012 15:20
24 TV'de yayınlanan Gazeteci Özay Şendir'in sunduğu Tıkırtı Gazetesi'nin konuğu Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş'tı.

'Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun yol haritası ve '28 Şubat Soruşturması'yla ilgili açıklamalarda bulunan Baş, son Milli Güvenlik Kurulu ile ilgili önemli bir bilgiyi ilk kez açıkladı.

Nimet Baş şöyle konuştu: "Biz aslında yol haritası çalışma takvimini planlamalarımızı ilk toplantılarda yaptık ve karar altına aldık ve o çalışma takvimimiz ve programımız çerçevesinde sürdürdük çalışmalarımızı... Medyanın yoğunlukla ilgi gösterdiği husus dinleme husuları oldu. Yani komisyona davet ettiğimiz bilgisine başvurduğumuz kişiler ilgili medya çok ilgi gösterdi ama.. Aslında komisyona davet ettiğimiz kişilerin bilgilerine başvurmak bizim için daha önemli ama bu bizim çalışmalarımızın sadece binde biri açıkçası çok küçük bir bölümü. Biz tüm kurumlardan dönemlere ait bilgileri belgeleri istedik. Biz o bilgi ve belgeler üzerinde çalışıyoruz. BDDK'dan Cumhurbaşkanlığımıza,

 Milli Güvenlik Kurulu'na kadar... Şimdi bütün bu bilgiler bize geldi ve biz bir yandan da araştırmalar yapıyoruz. Aynı şekilde darbe mağdurlarını birebir yazışma yoluyla dinliyoruz. Açıkçası böyle üst bir çerçeveden bakılıyor... Bunu da burada açıklıyorum ilk kez; Milli Güvenlik Kurulu'nda istediğimiz belgelere ilişkin Genel Sekreterlik bize Güvenlik Kurulu Kanunu'nun 10. maddesi gereğince bu kararların gizlilik esasına tabi olduğunu ama bu gizlilik kararının sadece Milli Güvenlik Kurulu'nun yeniden karar almasıyla mümkün olduğunu söyledi. Son Milli Güvenlik Kurulu'nda bu karar alındı. Bize bu belgelerin ve bilgilerin gönderilmesi hususunda, onları da gönderecekler. Özellikle 1971 yılından bu yana alınan tüm kararların birer örneklerini gönderiyorlar ve özellikle kritik dönemlerde darbe öncesi, darbe sonrası, darbe sırasında alınan kararların bir anlamda Türkiye'nin aslında kritik dönemlerinin de etkin olan bu kurumun yönünü de algılamamız açısından önemli olacak. Bu komisyonun her şeyden önce amacı TBMM'nin by-pass edildiği dönemler bunlar. Meclis'in kendi iradesine sahip çıkması ve demokrasinin kalıcı bir unsur haline dönüşmesi, demokratik kültür ve değerin her şeyden önce toplumun geniş kesimlerine sirayet etmesi acısından bu darbenin ve darbe kültürünün oluşturduğu algıları değiştirmesi gerekiyor. Meclis bugün ilk kez böyle bir şeyle meşgul. İlk kez Meclis'te böyle bir komisyon kuruluyor. Ben bunu çok önemsiyorum. Yapacaklarımızı da önemsiyorum, raporumuzu da ümid ediyorum ki en iyi şekilde tamamlarız."

Bu haber toplam 2234 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri