Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli savaş uçağında imzalar atıldı

23.08.2011 13:51
Milli savaş uçağı yeni nesil olacak; F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında 'Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi' sözleşmesi imzalandı.

TUSAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, TUSAŞ Balgat Tesislerinde gerçekleştirilen imza törenine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Mehmet Erten, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ile birlikte Genelkurmay, MSB, SSM, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve savunma sektöründen askeri ve sivil yetkililer katıldı.

Süresi 2 yıl olan sözleşme kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacına yönelik olarak; harekat ihtiyaçları belirlenmesi, gereksinim analizi çalışmaları, hava aracı ve sistem/alt-sitemlerinin kavram tanımlaması, milli imkan ve kabiliyetler ile yapılabilirliğin araştırılması, uluslararası işbirliği modelleri çalışmaları gerçekleştirilecek.

Sözleşmenin sonunda, gerçekleştirilen teknik ve idari çalışmaların çıktıları Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından değerlendirilerek projenin bir sonraki aşaması için nihai karar oluşturulacak.

Bu arada, milli savaş uçağı yeni nesil olacak ve F4 uçaklarının görev sürelerinin bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek.

YERLİ UÇAKTA, TAI VE TEI ÖNCÜ KURULUŞLAR OLACAK

Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağının tasarım ve imalatı aşamalarında, Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ve Tusaş Motor Sanayii A.Ş öncü kuruluşlar olacak.

2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi hedefleyen TEI, dünya standartlarında tasarım imkanına sahip TAI ile milli uçak tasarımına yoğunlaşacak.

TAI ve TEI'nin, yerli savaş uçağı projesi tasarım sürecinde, tasarım mühendisi istihdamını enaz iki kat artırmak zorunda kalacağı belirtiliyor.

 

Bu haber toplam 2142 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri