Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli Savunma Bakanı'ndan 'askerlik' açıklaması

09.05.2015 15:34
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, nüfusun yaşlanması durumunda sözleşmeli veya tam profesyonel askerliğin düşünülebileceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 4 yılda 2 kez bedelli askerlik yasası çıkarıldığını ve askerlik süresinin de kısaltıldığına dikkat çekerek, bedelliaskerlik ve sözleşmeli askerlikle ilgili açıklamalar yaptı.

"GENÇ NÜFUS YOK, ASKERE ÇAĞIRIYORUZ, KİMSE GELMİYOR..."

Bakan Yılmaz, Sivas ziyaretinde Türkiye Yol-İş Sendikası Şube Başkanı Zeki Ekici'ye yaptığı ziyaretinde profesyonel askerliğin getirilebileceğinin altını çizerek, "Hollanda ile Almanya zorunlu askerliği kaldırdı. Almanya'nın İçişleri Bakanı 'Sayın bakanım zorunluğu askerliği askıya aldık. Nüfus artış hızı yok. Genç nüfus yok, askere çağırıyoruz, kimse gelmiyor. İhtiyacı karşılayacak kadar genç insan bulamazsanız mecbursunuz siz de sözleşmeli askerliğe geçersiniz' diyor. İstiyoruz ki Türkiye o duruma geçmesin ama gidişat odur. Nüfus artış hızı belli bir orana gelmezse, nüfus yaşlanırsa? Şu anda 400 bin Mehmetçiğimiz geliyor, subaylar, astsubaylar hariç, zorunlu askerlik kapsamında gelenler. Eğer yarın 400 bin ihtiyaç olur, çağırdığında 400 bin değil, 100 bin gelirse o zaman siz de bu zorunlu askerliği değil, sözleşmeli askerliği veya tam profesyonel askerliği düşünmek zorunda kalırsınız. Ama inşallah, Türkiye o döneme gitmez diye düşünüyoruz." dedi.

ismet-yilmaz.20150509120226.jpg

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri