Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Milli Şef Marşı' ilk kez ortaya çıktı

05.03.2013 01:37
CNN TÜRK’te, Nebil Özgentürk’ün hazırladığı Sanatımızın Hatıra Defteri’nin birinci bölümünde ilk kez bir belgede dosyalar arasında unutulmuş bir marşın, İsmet İnönü’ye yazılan Milli Şef Marşı’nın kim tarafından, neden yazıldığı ve neden seslendirilmediği
CNN TÜRK’te, Nebil Özgentürk’ün hazırladığı Sanatımızın Hatıra Defteri’nin birinci bölümünde ilk kez bir belge yayınlandı. 
 
Dosyalar arasında unutulmuş bir marşın, İsmet İnönü’ye yazılan Milli Şef Marşı’nın kim tarafından, neden yazıldığı ve neden seslendirilmediği ortaya çıktı. 
 
1938-50 arasında cumhurbaşkanlığı yapan İsmet İnönü “Milli Şef” olarak anılır. Ülkeyi savaşa sokmadığıyla göklere çıkarılırken, ülke içindeki icraatlarıyla çok tepki alırdı. İşte o günlerde cümbüş aletinin mucidi Abidin Cümbüş  İsmet Paşa’ya sözleri oldukça iltifat içeren bir marş yazdı.
 
İkinci Dünya savaşının tam hareketli günlerinde yazıp mühürsüz nüshalar sahtedir uyarısıyla yayınlayıp 20 kuruşluk bir bütçe belirlemişti. Ama belirlediği ve yazıldığı gibi kaldı! Basılan nüshalar o cümbüşlerin arasında öylece durdu; ne dağıtımı yapıldı ne de marşı çaldırdı.
 
İŞTE O MARŞ
 
“Bir kere bak tarihte sen/ yok sen gibi Savaş eden/ düşmanları yok eyleyen/ Düşmanları İsmet kovar/ diye başlayıp “Tarih sana şanlar yazar/ dünyalara meydan açar/ Verdiği söz İsmet’lidir/diye biten Milli Şef Marşı’nı ne notasını ne de melodisini Milli Şef İsmet Paşa hiç görmeyecek dinlemeyecekti!
 
 
 
  

Bu haber toplam 4246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri