Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli tank Altay kış testinden başarıyla geçti

30.03.2013 12:58
Milli tank Altay manevra kabiliyetiyle ilgili ilk kez Sarıkamış'ta gerçekleştirilen kış testinden başarıyla geçti.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı Kara Araçları Daire Başkanı Levent Şenel, Altay projesiyle iki tane tank prototipinin geliştirileceğini ve kalifikasyon testlerini tamamlayacaklarını söyledi.
 
Projede, kritik tasarım onaylama safhasında olduklarını belirten Şenel, ana yüklenici Otokar ile alt yükleniciler Aselsan, MKE ve Roketsan'dan verdikleri dokümanlarla ilgili bazı düzeltmeler istedikleri bu sürecin tamamlanmasının ardından, asıl prototiplerin üretim safhasına geçileceğini anlattı.
 
Ana yüklenici firmanın, milli tank Altay'ın manevra kabiliyetiyle ilgili ilk kez kış testi gerçekleştirdiğini dile getiren Şenel, ''Aldığımız bilgiye göre, Sarıkamış'taki kar üstünde yapılan kış testi oldukça olumlu geçti. Sonuçlar memnuniyet verici'' dedi.
 
Şenel, kritik tasarımın tamamlanmasının ardından ana prototipin ortaya çıkacağını belirterek, şöyle konuştu:
 
''Ana prototip üzerinde, bizim kurallarını koyduğumuz prosedürlere göre testler gerçekleştirilecek. 2014 yılında ilk ana prototipin çıkmasını planladığımız projeyle ilgili, seri üretimi planlamaya başladık. 'Her şey bitsin, ondan sonra seri üretim yapalım' dersek, testler bittikten sonra boşluk olacak demektir çünkü seri üretime yönelik altyapı yatırımlarını yapmanız gerekir. Prototip geliştirmek başka, seri üretim yapmak başka bir şey. Bu yüzden boşluk oluşmasın diye Silahlı Kuvvetler ile görüşüyoruz.''
 
Bu haber toplam 11100 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri