Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milliyet'ten 'Haber Nasıl Çarpıtılır' Dersi

23.04.2011 01:36
Aynı haber iki farklı gazetede nasıl haber yapıldı? Milliyet adete "haber böyle çarpıtılır" dersi verdi. İşte bir haberin iki farklı gazete haber yapılma şekli. Çarpıtma diye buna denir.

Gerçek heralde ancak bu kadar çarpıtılabilir"

Hani bazı haberler için "iletişim fakültelerinde ders olarak okutulacak nitelikte" denir ya... Bu tam da öyle bir haber işte.

Bir haber ve iki farklı gazetenin haberi veriş tarzı.

Önce haberi sonra da iki farklı gazetenin haberi veriş şeklini ve gerçeğin nasıl çarpıtıldığını aktaralım.

“Şantaj ve askeri casusluk” davasının dünkü duruşmasında, davanın 1 numaralı tutuklu sanığı emekli Albay İbrahim Sezer’in avukatı İhsan Nuri Tezel ilginç bir iddiayı gündeme taşımıştı.

Poyrazköy sanığı emekli astsubay Ergin Gedikkaya'nın evinde bulunan flash bellek ikinci kez İbrahim Sezer’in evinden çıktığı iddia edilmiş ve bu sahtelik yüzünden 16 kişinin tutuklu kalmaması gerektiği belirtilmişti.

Oysa bu iddia Emniyet tarafından hemen yalanlandı. Sandisk usb flash belleklerin birçoğunun aynı seri numarasıyla üretildiği ortaya çıktı.

Milliyet Gazetesi bu haber için öyle bir spot yazmış mı sanırsınız ki o iddia doğru. Yalan haber ve iddia o kadar uzun verilmiş ki emniyetin yalanlamasını göremiyorsunuz bile. Çünkü emniyetin bu iddiayı yalanlaması haberin altına bir kibrit kutusu kadar küçüklükte verilmiş. Yani haberi okuyan o yalanlamayı göremez bile.

Haberin başlığı da çok tartışılacak cinsten. O iddianın yalanladığına ilişkin başlıkta bir ibare göremiyorsunuz. Başlık şöyle: Aynı flash bellek iki ayrı evde çıktı iddiası"

Oysa iddia emniyet tarafından çoktan çürütülmüş.

Haberi Star Gazetesi'nden okuduğunuzda ise daha spotta gerçeği görüyorsunuz. Şöyle yazılmış spotta: Askeri casusluk’ davasında sanık avukatının “Poyrazköy sanığı emekli astsubay Geldikaya’nın evinde bulunan flash bellek emekli albay Sezer’in evinde çıktı” iddiası çöktü. Sandisk belleklerin çoğunun seri numarası aynı."

İşte aynı haber iki farklı gazetede böyle kendine yer bulmuş...

Milliyet'teki Haberin Linki İçin TIKLAYIN

Star'daki Haberin Linki İçin TIKLAYIN 

Bu haber toplam 3532 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri