Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milliyet muhabiri için MİT devreye girdi

06.01.2014 00:01
Suriye'de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün Türkiye'ye getirildi.

Suriye’de 40 önce kaçırılan ve serbest bırakılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bünyamin Aygün’ün mutluluğu telefonda sesinden hissediliyordu. 22 gün önce alıkonulduğu yerde devletimizin kendisini kurtarmak için elinden geleni yaptığına ilişkin açıklamalarımız iletilmiş. ‘Bunu duyduğum günden beri bu telefon görüşmesini umutla bekliyordum’ diyen Aygün’e, ailesine, basın camiamıza, sevenlerine ve tüm milletimize bir kez daha geçmiş olsun. Başta Milli İstihbarat Teşkilatımız olmak üzere bu süreçte çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Bünyamin Aygün şu anda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde. Bir kez daha ülkene hoş geldin Bünyamin” dedi.

DEVREYE MİT GİRDİ

Son günlerde bölgedeki gruplar arasındaki güç dengesi değişiminden sonra, 40 gün önce görev için gittiği Suriye'de kaçırılan Aygün'ün kurtarılması için MİT devreye girdi. MİT'in Dış Operasyonlar Başkanlığına bağlı 8 kişilik bir tim, bugün sınırdan 20 kilometre içeri geçerek Bünyamin Aygün'ü teslim aldı.

Aygün ve beraberindeki timin, kısa süre sonra Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapması bekleniyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Aygün'ün serbest bırakılmasıyla ilgili, Başbakan Erdoğan'dan açıklama geldi.

Erdoğan, Japonya yolculuğu öncesi düzenlediği basın toplantısında, Aygün'le ilgili soruya, "Müsteşarım aradı ve 'her an arkadaşlarımız kendisini alabilir' dedi. Belki de biz hareket etmeden almış olurlar. Sonra da gerekli açıklama yapılır" dedi.


ROTAHABER

Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri