Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"MİLLİYETÇİLİK AYAKLAR ALTINDA" SÖZÜNE DÜZELTME

26.02.2013 17:31
Başbakan Erdoğan, her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alıyoruz sözüne kısa bir düzeltme yaptı.

 

Başbakan Erdoğan bugünkü grup toplantısı konuşmasını Milliyetçilik konusuna ayırdı.

Erdoğan geçtiğimiz günlerde Mardin'de yaptığı bir konuşmada, "Bu süreçte kimse bizim karşımıza Kürtlükle çıkmasın, kimse bizim karşımıza Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız'" demişti.

Hatta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da Başbakan Erdoğan'ı bu sözleri nedeniyle eleştirmiş ve "Yüreğin yetiyorsa bunu Rize'de söyle" demişti.

Erdoğan bugünkü grup toplantısında bu sözünü tekrarladı ama bir küçük bir düzeltme, daha doğrusu hatırlatma yaparak...

Ziya Gökalp, Erol Güngör, Mümtaz Turan, Nazım Hükmet... "Kime bakarsanız millet kavramının bu minvalde böyle kucaklayıcı bir anlamda kullanıldığını görürsünüz" diyen Başbakan Erdoğan, "Biz milliyetçiliği ayaklar altına alıyoruz" derken etnik kökene kafa tasçılığına dayalı bir milliyetçiliği kast ediyoruz. Biz CHP gibi ayrımcı bir milliyetçilik tanımını ayrımcılık olarak görüyoruz" dedi...

Başbakan Erdoğan Mustafa Kemal'in 1920'deki bir konuşmasından da alıntı yaptı:

"Efendiler, Meselenin bir daha tekrar etmemesi ricasıyla (Demek ki o da bunalmış) bir iki noktayı arz etmek isterim. Burada maksut olunan Meclis Ali'mizi teşkil eden zevat yanlız Türk değildir, yanlız Kürt değildir yanlız Çerkez değildir. Anasırı İslamdır diyor. Samimi bir mecmuadır diyor."

Bu haber toplam 2430 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri