Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mimar Sinan'ın sesini kıstılar!

02.08.2012 14:00
Mimar Sinan'ın Süleymani Camii'ndeki mükemmel akustiği, restorasyon sonrası bozuldu...

'Kalfa' Sinan yaptı, çırak 500 yıl sonra bozdu. Mikrofonsuz sesin her tarafa eşit şekilde dağıldığı camide cemaat, restorasyon sonrası sesin anlaşılamadığından yakınıyor.

Mimar Sinan'ın ‘kalfalık' eseri tarihi Süleymaniye Camii'nin ses akustiğinin yapılan yanlış restorasyonlar nedeniyle bozulduğu ortaya çıktı. Radikal gazetesinin haberine göre Daha önce mikrofon kullanmadan ses her yere dağılırken, şimdi çok sayıda kolon kullanarak ses dağılımı yapılıyor.

SORUN SES SİSTEMİNDEN Mİ?
İstanbul İl Müftü Yardımcısı Abdurrahman Binbir uzman bir heyete rapor hazırlatacaklarını söyleyerek, “Geçici olarak hoparlör sayısını arttırdık” dedi. Daha önce çıplak sesle okudukları Kuran-ı Kerim'in şimdi duyulmadığından yakınan imam ve müezzinler ise “Cuma namazında hutbe ve dua hiç anlaşılmıyor. Ses cami içinde eşit dağılmıyor” iddiasında. Restorasyonu yapan GürYapı ise iddiayı kabul etmiyor: “Sorun akustikte değil kullanılan ses sisteminde.”

KUBBE HOPARLÖRLE DOLDURULDU
Süleymaniye, ses sistemindeki bozukluk nedeniyle geçici olarak hoparlörlerle donatıldı. Akustiğin bozulma nedenleri ise uzmanlarca şöyle sıralanıyor: Testi ağızları kapatılmış ve üstleri sıvanmış olabilir. Horosan harç yerine beton kullanımı. Akustiği sağlayan harç arası boşlukların tamamlanması. Sesin yankısını sağlayan, özellikle aralık bırakılan döşeme taşlarının yok edilmesi. Duvar sıvasında kullanılan sentetik madde.

256 KÜPÜN SIRRI
Caminin restorasyonu sırasında kubbesinde 15 santimetre ağız genişliğine sahip, 45 santimetre uzunluğunda simetrik halde dizilmiş 256 adet küp bulunmuştu. Akustik, simetrik halde dizilen bu küplerin içindeki hava boşlukları sayesinde sağlanıyordu. Mimar Sinan'ın kullandığı teknikte akustiğin sağlanması için bütün kubbeler çift kubbe seklinde yapılmıştı. Ayrıca zeminde, sesi yansıtmak için tuğlalardan boşluk bırakılmıştı. Bu sayede Süleymaniye mükemmel bir akustiğe sahipti.

2'ŞER AKÇEYE ALMIŞ
Mimar Sinan, sesin homojen dağılımı için önemli stratejiler geliştirmişti. Sinan'ın Süleymaniye inşaatına ait muhasebe defterlerinin 88'incisinde “camide sadanın aksini kuvvetlendirmek için kubbenin içine ve köşelere ağzı iç tarafa açık, gömülerek örülmüş olan küçük sebûlardan (testi- kavanoz) 255 adedini satın almak için (tanesi 2'şer akçeden) ödenmiş olan 510 akçeden” bahsediliyor. Bu testilerin kullanıldığı metoda, akustik literatüründe ‘boşluklu rezonatör tekniği' deniliyor.

Ses anlaşılsın diye her yere kolon ve hoparlör yerleştirdiler ama sorunu çözmedi 

Bu haber toplam 4620 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri