Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mimarlar Odası'ndan Bahçeli'ye büyük şok!

04.04.2016 16:04
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyhan Nehri üzerine yapılacak olan ve 30 Mart’ta MHP lideri Bahçeli tarafından temeli atılan Devlet Bahçeli Köprüsü’nün onaylı uygulama projesi bulunmadığı iddia edildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Halil Çağdaş Kaya, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu tarafından Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen toplantıda, kentsel yaşamın geleceğini etkileyeceği için Seyhan Devlet Bahçeli Köprüsü ile ilgili bazı konularda açıklama yapma gereği duyduklarını söyledi.

“BİZDEN GÖRÜŞ ALMADILAR”

Köprü hakkında odalarından görüş alınmadığını, bu tür yapıların itibar projesi olarak değil, kentin ihtiyaçları esasında planlanması gerektiğini ifade eden Kaya, köprüye verilen ismi de eleştirdi.

Kaya, bir gazetecinin "Devlet Bahçeli Köprüsü kaçak bir köprü mü?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Köprü, projesiyle birlikte ihale edilmiştir. Köprü, konsept ve yaklaşımı barındıran avan, yani ön projeyle ihaleye çıkarılmış. Yapının inşa edilebilmesi için gerekli tüm bilgileri içeren kesinleştirilmiş onaylı uygulama projesi yok. Yüklenici firma ona göre uygulama projesini kendisi hazırlayacak. İhaleyi alan firma projesini de yapmayı taahhüt ediyor ama daha projesi tamamlanmamış. Tamamlandıktan sonra ilgili idare onayladıktan sonra ancak inşaata başlanabilir."

“ÖNEMLİ OLAN BİZE SORULMASI”

Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün de proje üzerinde çok fazla durulmamasını önererek, "Belki de bir projeleri vardır, biz bilmiyoruz. Burada köprülerin kent için ulaşım için ne kadar önemli olduğunu, kenti nasıl değiştirebileceklerini anlatmak istedik. Bu çalışmaların ortak çalışma düzeyine nasıl gelebileceğine dair şikayetimizi dile getirdik. Köprünün teknik yönden eksik olması, olabilmesi, mevzuata uygun olup olmaması konusunda endişelerimiz var. Bu köprünün yalnızca bir siyasi görüş partinin malı olarak değil, toplumun malı olması temennimizdir." diye konuştu.

Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri