Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Başörtüsüne karşı olsak..."

28.12.2011 14:55
MINI Cooper ile Çetinkaya arasındaki sponsorluk anlaşmasının iptaline ilişkin haber sonrası Borusan'dan açıklama geldi..

Burcu Çetinkaya ile sponsorluk anlaşması yapan firmanın, BMW'yi türbanlı bir arkadaşıyla test ettiği gerekçesiyle sponsorluk desteğini kestiği iddiası sonrası BMW'nin Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv bir açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

İşte o açıklama;

BU YAKLAŞIMI KABUL ETMEMİZ KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİL

Yeni Şafak Gazetesi'nin 28 Aralık 2012 tarihli nüshasında yayınlanan "Başörtülü binince BMW bozuluyor" başlıklı haberi büyük bir üzüntü ile okuduk. Ne Borusan Otomotiv'in, ne temsilcisi olduğumuz BMW'nin, ne de bağlı olduğumuz Borusan Grubu'nun haberde ileri sürülen yaklaşımları benimsemesi kesinlikle söz konusu değildir. Borusan Otomotiv olarak kimseyi dini inançları ya da yaşam tarzı tercihleri nedeniyle ayrımcılığa tabi tutmamız söz konusu olamaz. Herkesin inancına, giyimine ve yaşam tarzına saygımız sonsuzdur.

ANLAŞMA OLMADIĞI İÇİN İPTAL DE SÖZ KONUSU DEĞİL

Söz konusu sponsorluk talebi Borusan Otomotiv'e gelmiş, değerli ralli sporcularımız Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney ile karşılıklı olarak değerlendirilmiş ve bu yıl için anlaşmaya varılamamıştır. Anlaşma olmadığı için iptal de söz konusu değildir. Sponsorluk görüşmesinin olumsuz sonuçlanmasının nedeni olduğu iddia edilen TV 24 Kanalı'nda yayınlanan Otomobil Sevdası adlı programda yer alan MINI testinin bu karar ile hiçbir ilintisi yoktur. Aynı programda test amaçlı tanıtılması için sayın Merve Sena Kılıç'ın bizzat kendisine sadece son 8 ayda 2 farklı model BMW ve 2 farklı model Mini marka olmak üzere toplam 4 otomobil tahsis edilmiştir. Bu durum bile iddia edilen "ayrımcı zihniyete" hiçbir şekilde sahip olmadığımızın kanıtıdır.

MARKA MÜDÜRÜ'NÜN MAKSADI AŞAN SÖZLERİ BİZİM YAKLAŞIMIMIZ DEĞİL

Ekonomik belirsizlikler ve otomobil piyasasındaki dalgalanmalar nedeniyle 2012 yılı için Borusan Otomotiv'in söz konusu proje de dahil olmak üzere herhangi yeni sponsorluk anlaşmasına girmemesi kararı alınmıştır. Haberde Mini Marka Müdürü Hakan Bayülgen tarafından ifade edilen ve maksadını aşan sözler hiçbir şekilde kurum olarak Borusan Otomotiv, BMW ya da Borusan Grubu'nun yaklaşımını yansıtmamaktadır. Kamuoyunda yol açtığı hassasiyeti anlıyor ve yanlış algılanmasından ötürü üzüntü duyuyoruz. Borusan Otomotiv'in din, dil, inanç ve ırk gibi konularda bugüne kadar asla bir ayrımcılık yaklaşımı ya da uygulaması olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır.

Saygılarımızla,

 

Bu haber toplam 2456 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri