Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Miraç Kandili’nde Rakı Festivali!

26.05.2014 11:20
KKTC’de 23-31 Mayıs tarihleri arasında yapılan Rakı Festivali’nde, gençler alkol bağımlılığı için teşvik edilirken, Miraç Kandili’ne de saygı gösterilmedi.

Dün gece idrak edilen Miraç Kandili’nde camilerde, Soma’da kaybettiğimiz 301 madencimiz için Kur’an-ı Kerim okunup, dualar  edilirken, aynı saatlerde ellerinde kadehlerle KKTC’de Rakı Festivalikutladılar. Mey İçki’nin organize ettiği festivali ‘çirkinlik’ olarak niteleyen Yeşilay, duruma tepki gösterdi.

Yeni Akit Gazetesi'nin haberine göre duruma tepki gösteren Türkiye Yeşilay Cemiyeti, alkol endüstrisini, küresel halk sağlığı otoritelerinin uyarılarına ve sağlık prensiplerine uymamakla suçladı. Cemiyet’ten yapılan açıklamada, “Bütün dünyada halk sağlığı prensipleri çerçevesinde reklam ve promosyonlarına sınır ve yasaklar getirilen alkol endüstrisi, geçen yıldan beri ülkemizde de uygulanan alkol düzenlemelerini by-pass ederek, kendi haber ve reklamlarını yapmak, alkol tüketimini teşvik etmek için farklı yollar kullanmayı sürdürmektedir” denildi.

Yeşilay’ın açıklamasında şunlar kaydedildi: “Son olarak gazetelerde yer alan reklam ve haberlerde, 23-31 Mayıs arasında Girne, Lefkoşa ve Magosa’da 3. Kıbrıs Rakı Festivali düzenlendiği ve eğlencenin yanında sunulan indirimli rakı menüleriyle alkol tüketiminin teşvik edildiği görülmektedir. Yeşilay olarak bizler, Yavru Vatan Kıbrıs’ta yaşayan soydaşlarımızı ve yine Kıbrıs’taki binlerce Türk gencini bağımlılıktan ve alkolizmin tehlikelerinden korumak için, bu çirkin girişimi kınıyor ve yerli alkol endüstrisini küresel halk sağlığı otoritelerinin uyarılarına ve sağlık prensiplerine uymaya davet ediyoruz.”

Bu haber toplam 1388 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri