Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'da gerilim tırmanıyor: 5 ölü

04.02.2012 06:12
Mısır'ın Port Said kentinde Al Ahly ile Al Masri arasında oynanan maçtan sonra çıkan ve 76 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların neden olduğu şiddet ülke genelinde devam ediyor.

Polis ile protestocular arasında çatışmaların sürdüğü başkent Kahire'deki Muhammed Mahmud Caddesi'nde bulunan ve Kalkınma Bakanlığına ait olduğu bildirilen bir bina ateşe verildi.

Muhalif göstericiler, söz konusu binanın ''Baltacı'' olarak tabir edilen suç grupları tarafından yakıldığını ileri sürüyor.

Katar'ın El Cezire televizyonu, Port Said olaylarının ardından başlayan çatışmalarda ölenlerin sayısının 5'e yükseldiğini ileri sürerken, Mısır Sağlık Bakanlığı, olaylarda yaralananların sayısını bin 500 olarak açıkladı.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de ise emniyet müdürlüğüne girmek isteyen göstericiler ile polis arasında çatışmalar çıktı.

Emniyet binasına girmeye çalışan ve çoğunluğunu futbol takımlarının taraftarlarının oluşturduğu göstericilerin, göz yaşartıcı gaz kullanan polise molotof kokteylleri ile karşılık verdikleri bildirildi.

Mısır ordusunun olası bir saldırı ihtimaline karşılık Tora Cezaevi ve çevresine yeni tel örgüler çektiği ve bölgede güvenliği artırdığı öğrenildi.

Görgü tanıklarının iddialarına göre, Mübarek'in oğulları Ala ve Cemal ile Eski İçişleri Bakanı Habib El Adli'nin tutuklu bulundukları Tora Cezaevi'ne göstericilerin saldırıda bulunabilecekleri ihtimalini değerlendiren ordu, cezaevi ve çevresine 2 sıra yeni tel örgü çekerek, çevredeki zırhlı araç sayısını artırdı.

Mısır'ın Mansure kentinde ise akşam saatlerinde başlayan çatışmalarda 30 kişi yaralandı. Mansura'daki çatışmaların halen sürdüğü öğrenilirken, İsmailiye kentinde durumun gergin olduğu kaydedildi.

Eski Arap Birliği Genel Sekreteri ve Mısır Cumhurbaşkanı adayı Amr Musa ise Port Said kentinde yaşanan olayda hayatını kaybeden 76 kişiye saygı kapsamında seçim kampanyasını 3 gün askıya aldığını açıkladı.

Musa, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, olaylardan büyük üzüntü duyduğunu da kaydetti.

Bu haber toplam 1974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri