Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ve Mısır Hükümeti İstifa Etti

29.01.2011 12:49
Mısır hükümeti, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in çağrısına uydu, istifa etti.

Mısır devlet televizyonu, kabinenin günlerce süren protesto gösterilerinin ardından resmen istifa ettiğini duyurdu.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, gösterilerin şiddetlenmesi üzerine dün yaptığı açıklamada, hükümetin görevine son vereceğini belirtmişti.
Onlarca kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı dünkü gösterilerin ardından reform sözü veren Mübarek'in sözüne rağmen gösteriler bugün yine devam etmişti.
Başkent Kahire'nin ana meydanında toplanan yüzlerce gösterici, Mübarek'in istifası yönünde sloganlar atmaya başladı. Kahire'deki Tahrir meydanına gelen göstericilerin, kentte ayaklanmayı bastırmak amacıyla konuşlanan Mısır ordusuna karşın, Mübarek'in gitmesi yönünde sloganlar attığı görülüyor.

ÖLENLER ARASINDA ÇOCUKLAR DA VAR
ANKARA- Protestocularla güvenlik güçleri arasında çatışmalara sahne olan Mısır'ın başkenti Kahire'de bir hastaneye 30 cesedin getirildiği bildirildi.
El Damardaş hastanesinden bir yetkili, hastaneye getirilen cesetlerden birinin 7, birinin de 4 yaşında çocuklara ait olduğunu söyledi.

BAŞKENTE TANKLAR YERLEŞTİRİLDİ

Tahrir Meydanı ile parlamento ve bakanlık binalarının bulunduğu bölgelere giden ana yollara dün gece sokağa inen askerler tarafından barikatlarla tutulmuş durumda. Savaş altında bir kenti andıran Kahire’nin tüm merkezi kavşaklarında tanklar yerleştirildiği bildirildi.

El Cezire televizyonu, İskenderiye ve Süveyş kentlerinde de gösterilerin başladığını bildirdi. İskenderiye’de göstericiler rejim değişikliği yönünde sloganlar atarken, Süveyş’te askerlerin gösteriye müdahale etmediği kaydedildi.

El Cezire muhabiri Cemal El Shayyal, askeri yetkililerin, “emir nereden gelirse gelsin askerler Mısırlılara tek bir kurşun sıkmayacaktır” dediğini bildirdi.

HALK MÜBAREK’İN GİTMESİNİ İSTİYOR

Sabah saatlerinde başlayan gösteriler, Hüsnü Mübarek’in gece yarısı konuşması ile duyurduğu hükümeti görevden almasının kitleleri yatıştırmaya yetmediğini gösteriyor. Salı günü başlayan ve dün doruğa çıkan ülke çapındaki gösterilerde halk 29 yıldır iktidarda bulunan Hüsnü Mübarek’in gitmesini istiyor. Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu eski başkanı Muhammed El Baradey de France 24 kanalına yaptığı açıklamada “Mübarek gitmeli” dedi.

BİR GÜNDE EN AZ 38 ÖLÜ

Binlerce kişinin gözaltına alındığı, yüzlerce kişinin de yaralandığı gösterilerde ölü sayısı da giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı resmi kaynaklarından yapılan açıklamaya göre Cuma günkü gösteriler sırasında 38 kişi hayatını kaybetti. El Cezire televizyonuna göre ise gösterilerde şimdiye kadar İskenderiye’de 23, Süveyş’te 15 ve başkent Kahire’de 15 olmak üzere toplam 53 kişi hayatını kaybetti. İskenderiye kent morgunda bulunan 23 cesetten bazılarının aşırı düzeyde tahrip edildiği bildirildi.

BORSALARDA MISIR PANİĞİ

Borsalarda da Mısır paniği var. Dün Mısır'da 'Cuma Gazabı' yaşanırken dün borsaları düştü. En güvenli yatırım aracı olarak görülen hazine bonoları ise hızla yükseldi. Bölgeyi doğrudan ilgilendiren petrol ve altın fiyatlarından da artışlar yaşadı.

Mısır'da borsa perşembe günü yüzde 10.5 düşüş yaşayınca işleme kapatılmıştı.

MISIR'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UZATILDI

Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in istifasını isteyen binlerce kişinin gösterilerini sürdürdüğü Mısır'ın Kahire, İskenderiye ve Süveyş kentlerinde, dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının saatlerinin uzatıldığı bildirildi.
    
Devlet televizyonu, 16.00 ila 08.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Dün ordu tarafından 18.00-07.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

 

Bu haber toplam 2378 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri