Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mübarek: Aday olmayacağım ama

01.02.2011 23:43
KAHİRE- Mübarek: Aday olmayacağım, ülkeyi bir an önce seçimlere götüreceğim

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, beklenen kritik konuşmasında yapılacak seçimlerde aday olmayacağını söyledi. Mübarek, istifa etmesi yönünde yapılan gösterilerin ardından yaptığı konuşmada, anayasal değişiklikler için çaba göstereceğini belirtti. İktidarının bundan sonraki birkaç ayını barışçıl bir iktidar değişikliğine ayıracağını ifade eden Mübarek, ''Mısır'da ölmeyi tercih ettiğini'' vurguladı.

El Cezire ve BBC gibi uluslararası kanallarda da canlı yayınlanan konuşmasında Mübarek, Meclis'in Eylül ayında yapılması beklenen seçimleri daha da öne alınmasını isteyeceğini belirtti. Önceliğinin milletin istikrarı ve iktidarın meşru yollarla devredilmesi olacağını kaydeden Mübarek "Ben bu ülkede doğdum, bu topraklarda öleceğim" dedi.

Bu arada, günlerdir devlet başkanının görevi bırakması için gösteri yapan Mısırlılar, Kahire ve diğer büyük şehirlerin meydanlarda bu açıklamayı sevinçle karşıladı.

Başkent Kahire'de bugün milyonlarca kişinin düzenlediği protesto gösterisinin ardından saat 23.00 sularında Devlet Televizyonu'nda bir konuşma yapan Hüsnü Mübarek, çok zor bir dönemde halkına seslendiğini, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini belirtti. Yapılan eylemleri "Genç insanların barışçıl bir şekilde seslerini duyurup taleplerini dile getirdiği" şeklinde yorumlayan Mübarek, bu protestoların, siyasi güçler tarafından manipüle edildiğini iddia etti.

Hemen yeni önceliklere ve görevlere sahip bir hükümetin kurulması için çalışmalara başladığını aktaran Mübarek konuşmasında özetle şunları söyledi; "İlgili taraflarla birlikte çalışması ve siyasi reformları yerine getirmesi için yeni bir devlet başkan yardımcısı atadım. Amacımız yasal hakların yerine getirilmesi ve istikrarın bir an önce sağlanması.

Ben silahlı kuvvetlerde yetiştim. Ülkeme ne ihanet ederim ne de görevlerimi yerine getirmekten kaçınırım. Mevcut şartlardan bağımsız olarak bir sonraki seçimlerde aday olmayacağım. Hayatımı Mısır'a hizmetle tükettim. Ülkemin iyiliği için fedakarlık yapıyorum. Kalan son aylarımda iktidarın barışçıl bir şekilde el değiştirmesi için elimden geleni yapacağım.

Parlamento'nun devlet başkanlığına adaylık için gereken şartlara karar vermesini istiyorum. Bu tartışmalara bütün siyasi grupların katılması gerekiyor. Bu güvenlik felaketini yaratanların tutuklanacağı ve adaletin önüne çıkarılacağına yemin ederim.

Bugün sizlere hitap eden Hüsnü Mübarek, Mısır'a, anavatanına hizmet verme şerefini yaşamış bir insandır. Mısır topraklarında öleceğim ve beni tarih yargılayacak."

Önceki cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın suikast sonucu öldürülmesiyle 1981 yılında devlet başkanı olan 82 yaşındaki Hüsnü Mübarek, üst üste beş dönemdir devlet başkanı görevini yürütüyor. CİHAN

Bu haber toplam 1304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri