Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır Mursi'ye Karşı İsyanda

30.06.2013 22:30
Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi istifaya zorlamak veya erken seçim kararı aldırmak için organize edilen gösteriler, başta Kahire olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde başladı. Gösteriler nedeniyle son 48 saatte yaklaşık 60 bin kişi ise ülkeden

Mısır devrik lider Hüsnü Mübarek sonrası en gergin günlerini yaşıyor. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin seçilmesinin yıldönümü olan 30 Haziran'ın protesto günü olarak ilan edilmesiyle ülke genelinde geniş çaplı gösteriler yapılmaya başlandı. Mursi'nin de taraftarlarını sokağa çağırması nedeniyle ülkede şiddetli olayların yaşanması beklenirken başkent Kahire'deki gösterilerin merkezi Tahrir Meydanı ve cumhurbaşkanlığı sarayının önü, ancak ülkenin diğer şehirlerinden de protesto haberleri geliyor.

Ülkede ordu ise fiili olarak sokağa inmiş durumda. Resmi kurumlara ait binalar ve stratejik noktaların güvenliği ordu tarafından sağlanıyor. Muhalefet, Muhammed Mursi'nin istifa etmesini ve erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasını talep ediyor.

Öte yandan, Mısır'daki olaylar nedeniyle son 48 saatte yaklaşık 60 bin kişi ülkeden hava yolu ile ayrıldı. Mısır havayollarından yapılan açıklamada, ülkeden ayrılanların çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu ve ayrılanlar içerisinde çok sayıda diplomatın da yer aldığı belirtildi.

Bu haber toplam 1766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri