Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suud'un selefileri darbeci ve Laiklerle ittifak halinde!

23.12.2014 17:58
Mısır'da Suud destekli Selefi Nur Partisi, İhvan'a karşı solcular ve laiklerle ittifak halinde.

Londra’da yayın yapan El-Arab Gazetesi’nin haberine göre, Mısırlı Selefi Nur Partisi’ne yakın kaynaklar, partinin önümüzdeki parlamento seçimleri için solcu ve laik çizgideki bazı partilerle temas kurduğunu belirtiyor.

Gazete kaynaklarına göre, radikal sağcı, ılımlı ve solcu partiler arasında gerçekleşen gizli görüşmeler, Mursi’nin devrildiği Temmuz 20013’te ilan edilen yol haritasının son halkasını oluşturan ve ilerleyen dönemde gerçekleşecek olan parlamento seçimlerinde İhvan’ı yarışın dışında bırakmayı hedefliyor.

Mısır’ın en eski liberal partisi olan el Vefd Partisi, Selefi Nur Partisi ile doğrudan görüşmelere giren partilerin başında gelirken, ünlü işadamı Necip Saviras’ın kuruluşunda yer aldığı Özgürlükçü Mısırlılar Partisi hiçbir koalisyonda yer almayacağını açıkladı. Solcu Topluluk Partisi ise, İslamcı partilerin hiçbiriyle herhangi bir ittifaka gitmeyi reddediyor.

Uzmanlara göre, bu hareketliliğin temel nedeni yeni anayasaya göre Cumhurbaşkanı ve hükümetten güvenoyunun çekilmesi ve bütün kararlarının reddedilmesi gibi yetkilere sahip olacak yeni mecliste, İhvan’ın çok sayıda koltuk kazanması korkusu olarak açıklandı.

 

Haber 10

Bu haber toplam 2982 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri