Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'da gerilimi düşürmesi beklenen açıklama

01.07.2013 13:01
Mursi adına yapılan açıklamada, taleplerin dikkate alınacağı belirtildi

Mısır'da dün meydana inen yüz binlerce eylemciyi dikkate alan Mursi, gerilimi düşürecek bir açıklama yaptı. Mursi adına yapılan açıklamada, taleplerin dikkate alınacağı belirtildi 


Mısır'ın Başkenti Kahire'de bulunan Tahrir Meydanı'nda düzenlenen muhalif protestoların ardından Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan gerilim düşürmesi beklenen bir açıklama geldi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ömer Amir tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığının gösterilerin hacmini küçümsemediğini, göstericilerin meşru taleplerine saygı duyduğunu dile getirdi.
Amir, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle ülke genelinde düzenlenen gösterileri değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki siyasi çevreler ve hareketlerle istişare halinde olduklarını belirterek, "Mısır Cumhurbaşkanlığı, gösterilerin hacmini küçümsemiyor, halkın meşru taleplerine de saygı duyuyor. Cumhurbaşkanı Mursi, tüm kesimlerin memnuniyet duyacağı ortak paydada buluşmak için milli diyalog ve uzlaşıdan yana" dedi.
Anayasaya uyan tüm siyasi taleplerin kabul edilebilir olduğunu belirten Amir, Mısır'da baş gösteren siyasi tıkanıklığın çözümü konusunda Cumhurbaşkanlığı tarafından adımlar atıldığını savundu.
Barışçıl gösterileri olumlu karşıladıklarını ifade eden Amir, "Mursi'ye bir takım ön şartlar koşularak, tavizler vermesi bekleniyor. Yine Mursi'nin diyalog çağrıları şartlı olarak yerine getirilmeye çalışılıyor. Bu durum kabul edilemez" diye konuştu.
"Cumhurbaşkanlığı sadece siyasi seçkinlere değil herkese diyalog kapısını sonuna kadar açtı" ifadesini kullanan Amir, "Mısır sokaklarına dökülen gençlerin haklarının tam olarak yerine getirilmemesi sebebiyle Cumhurbaşkanı birçok kez özrünü ifade etmişti" değerlendirmesinde bulundu.
Amir, Mısır'da yaşananların iç meseleleri olduğunu hiçbir yabancı ülkenin iç işlerine karışmasına izin vermeyeceklerini vurgulayarak, krizi atlatmak için her türlü ciddi girişimi dikkate alacaklarını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri