Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'da çatışma: 23 ölü

10.10.2011 07:37
Mısır'da, bu yılın ilk aylarından itibaren alevlenen din çatışmalarına bir yenisi daha eklendi: 23 ölü

Hüsnü Mübarek rejiminin son bulmasını ardından bu yılın sonunda seçimlere gitmeye hazırlanan Mısır'da, Hristiyanlar yine sokaklarda.

KİLİSE YIKIMINI PROTESTO ETTİLER

Daha önce Müslümanlarla karşı karşıya gelen Hristiyan Kıptiler, Başkent Kahire'de, Asvan kentinde ruhsatsız bir kilisenin valilik tarafından yıkılmasını protesto etti.

23 KİŞİ ÖLDÜ

Güvenlik güçleriyle yaşanan ve halen devam eden çatışmalarda ilk belirlemelere göre 23 kişi öldü, 150'den fazla kişi de yaralandı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de gösteri yapan Hristiyanlar, güvenlik kuvvetleriyle çatıştı.

BALTACILAR KARŞILIK VERDİ

Tahrir Meydanı'ndan Abdulmenem Riyad Meydanı'na kadar konuşlanan Hristiyan göstericiler, polis ve ordu birliklerine taş ve sopalarla saldırırken, "baltacı" diye tabir edilen suç grupları da, polis ve askerin bulunduğu Enformasyon Bakanlığı önünde ellerinde satır, bıçak gibi kesici aletler ve odunlarla protestoculara saldırdı. Bu arada, protestocuların Tahrir Meydanı'nı kontrol ettikleri görüldü.

Devlet televizyonu ERTU-1, Tahrir Meydanı ve çevresindeki caddelerde gece saat 02.00 (TSİ: 03.00) ile sabah saat 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Akşam saatlerinde ülkenin güneydeki Asvan kentinde ruhsatsız bir kilisenin valilik tarafından yıkılmasını protesto eden 4 bin kadar Hristiyan Kıpti, Enformasyon Bakanlığı'nın ve Mısır televizyonu binasının bulunduğu bölgede protesto gösterilerine başladı.

TV BİNASINA SALDIRDILAR

Protestocuların Mısır televizyonu binasına taşlı saldırıları üzerine, bölgedeki askeri birlikler göstericilere müdahale etti. 

Bu haber toplam 1492 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri