Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'da milyonluk gösteri

16.07.2013 04:31
Mısır'da Kahire ile İskenderiye başta olmak üzere 22 kentte "milyonluk" adı altında gösteri düzenleniyor. Sadece Kahire'deki meydanları dolduranların sayısı 2 milyonu aştı.
Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından, başlayan halk gösterileri, aralıksız sürüyor. Darbe ilanının ardından sokaklara dökülen halk, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin göreve iadesini ve anayasanın yürürlüğe koymasını talep ediyor.
 
Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan), "Milyonluk Gösteri" çağrısı üzerine halk meydanlara indi. Ülke genelinde bugün başlayan gösterilerde, darbe karşıtı slogan atılıyor.
 
Başkent Kahire'de darbe ilan edildiği 3 Temmuz'dan beri Rabiatul Adeviyye'de başlayan halk gösterisi bugün de sürüyor. İhvan'ın çağrısı üzerine iftardan önce meydanlarda toplanmaya başlayan darbe karşıtları, Kahire Üniversitesi yakınındaki Nahda meydanı, Giza bölgesindeki Lübnan meydanı, Ramses meydanı ve bitişiğindeki 6 Ekim Köprüsü, Nasır City'de toplandı. Sayıları milyonları aşan darbe karşıtları, ordunun kışlasına çekilmesini, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevine iade edilmesini, anayasanın yürürlüğe konulmasını istiyor. Pankart ve slogan eşliğinde bayrakları sallayan darbe karşıtları, talepleri yerine getirilene kadar mücadelelerine devam edeceklerini söylüyor.
 
BAŞKANLIK SARAYI ÖNÜ DE KALABALIK
 
Kahire'deki El İttihadiye adı verilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde de toplanan grubun sayısı da her geçen sürede kalabalıklaşıyor.
 
Ülkenin en büyük kentlerinden İskenderiye'de de aynı şekilde gösteriler başladı. Sidi Gabir ve Korneş bölgelerinde meydanlara dökülen halk, darbe karşıtı slogan atıyor.
 
İhvan'ın ülke genelinde meydanlara inilmesi çağrısı üzerine bugün Kahire ve İskenderiye'nin yanı sıra 20 kentte de gösteri düzenleniyor. İftardan önce meydanlarda toplanan darbe karşıtları, iftarı birlikte açıp namaz kıldıktan sonra slogan atmaya başladı.
 
Göstericiler, ordunun yanı sıra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İsrail, ABD aleyhine de slogan atıyor.
 
 
PROTESTOCULARA POLİS MÜDAHALESİ
 
Mısır'ın başkenti Kahire'de Ramses meydanında toplanarak gösteri yapan darbe karşıtlarına polis müdahale etti. 
 
Göstericiler, Ramses meydanında ve bitişiğindeki 6 Ekim Köprüsü üzerinden Nasır City'e yürümek istedi. Polisin, gaz ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale etmesi üzerine polis ve göstericiler arasında çatışma çıktı. 
 
Göstericilerin 6 Ekim Köprüsü'nü işgal etmesini önlemek amacıyla müdahale eden polis, buradaki yürüyüşü engellemek istedi. Göstericiler ise Ramses meydanında barikatlar kurarak lastik yaktı. 
 
Göstericilerin bir kısmının polis müdahalesine rağmen 6 Ekim Köğrüsü'nün Ramses girişindeki kısmı işgal ettikleri gözleniyor. 
 
Olayları takip eden Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Muhammed El Şami, ayağına isabet eden gözyaraştıcı bomba parçaları sonucu yaralandı. Sol bacağının iki yerinden yaralanan Şami, meydandan arkadaşları tarafından çıkarıldı. Şami'nin sağlık durumu iyi. 


 

Bu haber toplam 1660 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri