Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'da otobüs üretiyoruz.

27 Ocak 2009 / 19:51
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bölgesel güç olma hedefiyle, temellerini 2007 yılında attığı ve 1 yıl gibi kısa bir sürede yatırımını tamamlayarak faaliyete geçirdiği Temsa Mısır fabrikasını ziyaret etti.
Temsa Mısır fabrikasında yatırımları değerlendiren Tüzmen, fabrika turunun ardından Mısır'da üretimi yapılan Temsa Safari otobüsün direksiyonuna geçti.

Temsa Global A.Ş, 2007 yılının Şubat ayında temelini attığı ve bir yıl gibi kısa bir sürede inşasını tamamlayarak üretime başladığı Mısır fabrikasını, 20 Nisan 2008 tarihinde hizmete açmıştı. Kürşad Tüzmen, Mısır'a yaptığı ziyarette, Temsa Mısır fabrikasını da gezerek, Türk girişimcilerin Mısır yatırımlarını değerlendirdi. Bakan Tüzmen, buradaki Türk yatırımlarından güzel sonuçlar alınacağı inancını dile getirdi. Tüzmen, Mısır'ın yeni gelişim bölgelerinde de Türk yatırımcıları olarak yer almayı arzuladıklarını ifade etti.

Tüzmen, değerlendirmelerinin ve fabrika turunun ardından üretimi Temsa Global'in Mısır fabrikasında gerçekleştirilen Safari otobüsün direksiyonuna geçerek kısa bir test sürüşü gerçekleştirdi. Bölgesel güç olma hedefiyle Mısır'ı üretim ve ihracat üssü seçen Temsa Global, bin adet otobüs ve midibüs kapasiteli fabrikasında ürettiği otobüsleri Mısır'ın yanı sıra serbest ticaret anlaşması olduğu Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Körfez ülkelerine de pazarlamakta. Temsa Global, bu ana sanayi yatırımı ile birlikte, kendisine parça tedarik eden yan sanayi şirketlerini de yatırım ve ortaklıklar yapmaları konusunda onları teşvik ediyor.

Temsa Mısır fabrikası, tam kapasite çalıştığında 750 kişiye istihdam sağlıyor. Fabrika, Kahire'ye 50 km uzakta olan 10. Ramadan Kalifiye Endüstri Bölgesi'nde yeralıyor. 30 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 80 bin metrekare alana yayılan Temsa Mısır Fabrikası'nda Temsa Safari üretimi yapılıyor.

(CİHAN)
Bu haber toplam 1388 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri