Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'da uzun gece

06.07.2013 13:38
Mısır'da askeri darbeye karşı ayaklanan halk, yoğun bir şekilde tepki gösteriyor.

Cuma namazı öncesi toplanan Mursi taraftarları kentin birçok bölgesinde eylem yaptı. Mursi'nin görevine dönmesini isteyen İhvan Teşkilatı üyeleri, orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolmasının ardından Tahrir Meydanı ve Devlet Televizyonu'na yürümek istedi.

6 Ekim Köprüsü'nde karşı karşıya gelen Mursi taraftarları ile polis arasında sert çatışmalar yaşandı. Silah ve molotofların da kullanıldığı çatışmalarda72 kişi hayatını kaybederken binin üzerinde de yaralı olduğu bildirildi.

Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin de olduğu belirtilirken, ordu ve polis hızla bütün bölgelere yayılmaya çalıştı.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDE TOPLANTI

Mısır'da darbenin ilan edilmesinin ardından Mursi taraftarlarının meydanları terk etmemesi üzerine ordu durumu gözden geçirmek için acil toplantı kararı aldı.Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi ve darbecilere destek veren muhalif lider El Baradey toplantı yapıyor. Toplantıda en dikkat çeken nokta ABD Büyükelçiliği'nde görüşmenin gerçekleştirilmesi...

ORDU BOMBALI OPERASYON YAPTI

Sina'da iki güvenlik görevlisinin öldürülmesinin ardından, Mısır ordusuna ait helikopterler El-Ariş Havaalanı'na yakın bölgeleri bombaladı.

72 ÖLÜ, BİNDEN FAZLA YARALI

Hastane yetkililerinden edinilen bilgiye göre 30 Haziran'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları ile karşıtlarınca düzenlenen gösterilerde ve bunlarıtakip eden olaylarda 72 kişinin hayatını kaybettiği, binin üzerinde yaralı olduğu belirtildi.

Hayatını kaydedenler arasında doğrudan başına ve vücudunun çeşitli bölgelerine aldığı kurşun darbesiyle hayatını yitirenler bulunuyor.

Mısır'ın çeşitli kentlerinde darbe karşıtı Mursi destekçilerinin yaptığı gösteriler devam ediyor. Darbe karşıtı göstericiler, Mursi'nin serbest bırakılana kadar meydanlardan ayrılmayacaklarını devam edeceklerini açıkladı.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali, olayların büyümesi halinde olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisinin geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Adli Mansur'un elinde olduğunu belirtti.
AA muhabirine konuşan Ali, "Durumun bu şekilde devam etmesi halindesokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etme kararı geçiciCumhurbaşkanı'nın elindedir. Anayasanın kendisine verdiği yetkinin gereği olarak bu kararı alabilir" diye konuştu.

Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etmesi yönünde cumhurbaşkanına teklif sunmasıkonusunda ise Ali, "(Sisi, bu konuda) tavsiye veya öneri sunabilir ancak karar Cumhurbaşkanı'nın elindedir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ali, ordunun farklı kentlerde sokaklardaki varlığını yoğunlaştırmasının"gelişmelere bağlı" olduğunu söyledi.

Dün Güney Sina ve Süveyş kentlerinde olağanüstü hal ilan edilmişti.

Bu haber toplam 1518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri