Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'daki idamlar için son karar verildi!

21.06.2014 13:34
'Şiddete teşvik ve karakollara saldırı' suçlamasıyla yargılanan ve aralarında İhvan'ın lideri Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 196 kişi hakkında verilen idam cezası onaylandı.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Minya Ceza Mahkemesi, "şiddete teşvik ve karakollara saldırı" iddiasıyla yargılanan darbe karşıtı 683 kişiden 183'ü hakkında alınan idam kararını onaylarken, 2'si kadın 4 kişinin müebbet hapis cezasına çarptırılmasına ve 496 kişinin beraatine hükmetti.

Mahkeme, hakkında idam kararı verilen, aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii'nin de bulunduğu darbe karşıtı 683 kişinin dosyasını 28 Nisan'da Mısır Müftüsü'ne sevketmiş ve son kararın 21 Haziran'da sanıkların yüzüne okunmasına karar vermişti. 

Mısır yasalarına göre, idam dosyaları mahkeme kararının ardından Mısır Müftüsü'ne sevk ediliyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra dosya mahkemeye iade ediliyor. Bu aşamanın ardından mahkeme, kararı sonuçlandırıyor.

Geçen temmuz ayında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu darbesiyle devrilmesinin ardından ülkede Müslüman Kardeşler örgütü yasaklanmış ve örgütün en az bin üyesi hapse atılmıştı.

Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri