Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'dan İsrail'e darbe

21.12.2010 09:01
Lübnan'dan sonra Mısır da İsrail için çalışan bir casus şebekesine darbe vurduğunu açıkladı.

Lübnan'ın ortaya çıkardığı İsrail'e ait casus kameralardan sonra Mısır daİsrailiçin çalışan bir casus şebekesine darbe vurduğunu açıkladı. Mısır Cumhuriyet Savcısı Hişam Bedevi, işadamı Tarık Hasan'ın (37) İsrail adına casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandığını, iki İsraillinin de gıyablarında yargılandıklarını belirtti.

Önceki gün Mısırlı yetkililer 4'ü Mısırlı ve 2'si İsrailli 6 kişilik bir casusluk şebekesinin ortaya çıkarıldığını, şebekenin Sina'datatilyapan bazı Japon ve Çinli turistleri kaçırarak ülke turizmine zarar vermeyi amaçladıklarını öne sürmüştü.

Ağustos ayında tutuklanan Tarık Hasan'ın İsrail için casusluk yapmayı kabul ettiğini öne süren Mısır kaynakları, Hasan'ın görevinin Mısır, Suriye ve Lübnan telekomünikasyon şirketlerinde çalışan ve İsrail için casusluk yapabilecek Mısırlıları tespit etmek olduğunu iddia ediyor.

Geçtiğimiz hafta sonu da Lübnan ülkenin güneyinde iki farklı noktada casus kameralar ortaya çıkarıldığını, konunun Birleşmiş Milletlere taşındığını duyurmuştu.

Bu yıl başında da Lübnan hükümetine ait Alfa adlımobiltelefon şirketinde çalışan Şarbel Gazi adında bir kişi İsrail adına casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Bölge ülkeleri sık sık İsrail adına casusluk yaptığı öne sürülen kişileri tutukluyor. İsrail ise bu tür suçlamalara karşı genellikle sessiz kalmayı tercih ediyor.
 

Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri