Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'la ilgili dehşete düşürecek itiraflar!

11.04.2014 13:29
Washington’daki AIJAC’da konuşan Siyonist Siyaset Bilimci Yaari, “İsrail, Sisi cunta yönetimi ve Mısır Muhaberatı arasındaki güçlü dostluk ilişkisini, Mübarek dönemi ve hatta Enver Sedat döneminde bile tatmadık” dedi.

Önümüzdeki günlerde 528 masum İhvan-ı Müslimin üyesiniidama götürmeye hazırlanan cuntacı Sisi yönetimini dünya Müslüman kamuoyunda zor duruma sokacak bir görüntü kaydı internete düştü. 3 Temmuz 2013’te seçilmiş Mursi yönetimine karşı darbe gerçekleştiren Savunma Bakanı Abdülfettah es-Sisi’nin İsrail menfaatleri için çalıştığı ilk defa İsrailli bir isim tarafından açıklanmış oldu.

 

İSRAİL, MISIR HÜKÜMETİ İLE BERABER

8 Nisan’da video paylaşım sitesi youtube’a düşen videoya göre İsrailli siyaset bilimci ve gazeteci Ehud Yaari, İsrail ve Mısır arasında anlaşmalar imzalandığını söyleyip, “İsrail, fiilen yeni Mısır hükümeti ile beraberdir” diyor.

Yaari Washington’daki AIJAC (Australia&Israel Jewish Affairs Council)’de 23 Şubat 2014 tarihinde yaptığı konuşmasında Mısır-İsrail ilişkilerinin tarihin hiçbir döneminde bu seviyeye gelmediğini söylüyor. Konuşmasında “İsrail, fiilen yeni Mısır hükümeti ile beraberdir. Ve aynı şekilde İsrail; General Sisi, Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Sisi’nin bu yaz öncesindeki başkanlığını destekleyenlerin tamamı ile beraberdir” diyen Ehud Yaari, İsrail ile Mısır Silahlı Kuvvetleri ve Mısır muhaberatı arasındaki ilişkiyi de şu sözlerle anlatıyor:

“Hiç şüphesiz İsrail, şimdiye kadar görülmemiş bir yoğunlukta Mısır ile yardımlaşıyor ve beraber hareket ediyor. Şöyle desem abartılı olmaz; İsrail, Mısır askeri ve Mısır Muhaberatı (İstihbarat kurumu) arasındaki bu güçlü dostluk ilişkisini Mübarek dönemi ve hatta ki Enver Sedat döneminde bile tatmadık.”


Siyonist Yaari: İsrail en büyük desteği Sisi... paylaşan: yeniakitgazetesi

“ARAMIZDA HER GÜN YENİ BİR İLİŞKİ GELİŞİYOR”

“Aramızda her gün ve açık bir iletişim var. Bu düzen çalışıyor” diyen Yaari, ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek “Şüphesiz ilişkiler en iyi düzeyde… İsrail-Mısır ilişkileri hiç bu seviyeye yükselmemişti” ifadelerini kullanıyor. 3 Temmuz’daki darbe sonrasında İsrail’in korkulu rüyası olan Sina’ya her gün neredeyse bir operasyon düzenleyen Mısır ordusunun bu operasyonları neden düzenlediğine ışık tutan ifadeler de var. 1978 yılında imzalanan Camp David anlaşması ile özel bir statüsü olan Sina yarımadası için Sisi ve İsrail arasında özel bir anlaşma imzalandığı şeklinde yorumlanan kayıtta Yaari, “Mısır ve İsrail arasındaki ilişkilerimizi Mısır halkına ve İsrail halkına ilan etmeden düzelttik. Bu hayatımızdaki yeni bir gelişme…” değerlendirmesinde bulunuyor.

Fahrettin Dede / Yeni Akit

Bu haber toplam 1564 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri