Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MİT Müsteşarlığından açıklama

08.03.2009 16:18
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, emekli MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'a ikamet mekanının, eski Başbakan Bülent Ecevit'in 17 Ocak 2001 tarihli ''oluru'' ile güvenlik koşullarının uygunluğu bakımından tahsis edildiğini bildirdi.
MİT Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamada, ''emekli MİT Müsteşarı Atasagun'un ikamet mahalli hakkında bugün bir gazetede yayımlanan 'özel haber'in bazı hatalar içerdiği ve gerçekleri bütünüyle yansıtmadığının görüldüğü'' ifade edildi.

MİT Müsteşarlığı tarafından koruma altında bulundurulan emekli mensuplara ilişkin hükümlerin, MİT Koruma Hizmetleri Yönetmeliği'nde yer aldığına işaret edilen açıklamada, bu yönetmeliğin eski Başbakan Bülent Ecevit'in 21 Temmuz 2000 tarihli ''onayı'' ile yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Daha sonra, yine Ecevit'in 17 Ocak 2001 tarihli ''oluru'' ile de bahse konu mekanın güvenlik koşullarının uygunluğu bakımından Şenkal Atasagun'a tahsis edildiği bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

''MİT eski Müsteşarı Şenkal Atasagun'un anılan mahaldeki ikameti 2005 yılında, emekli olmasından sonra başlamış olup, yukarıda belirtilen hukuki çerçeveye dayalı bulunmaktadır.

Kuruma ait lojman ve konutlarda oturma şartları ise belirtilen kurallara tabi olarak, kira bedeli de aynı anlayış doğrultusunda devletçe tespit edilmiş rayiç bedel üzerinden ödenmektedir.

Öte yandan, haberde yer aldığı şekliyle bu durumun 'istihbarat çevrelerinde yadırgandığı' yolundaki kişisel mahiyetli ifadelerin kurumsal boyuta taşınarak konu edilmesi yanlış yorumlara sebebiyet verebilecek niteliktedir.''AA

habervaktim
Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri