Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MİT İran'a 20 PKK Hedefi Verdi AMA?

20.08.2011 13:18
Türkiye, 2-3 Ağustos'ta Karayılan ve diğer PKK yöneticilerinin yerini İran'a iletti. Ancak İran gerekli hassasiyeti göstermeyince Karayılan kaçtı.

Geçtiğimiz haftasonu "Karayılan yakalandı" haberlerinin perde arkası aralanmaya başladı.

Sabah'ın haberine göre Türkiye, Murat Karayılan başta olmak üzere terör örgütü yöneticilerinin Kandil'de barındıkları bölgelerin koordinatlarını İran'a verdi. MİT, Kandil'in İran bölümünde Karayılan ile PKK'ya ait 20 yerin nokta koordinatını verdi ve vurulmasını talep etti. Ancak İran gereken refleksi göstermeyince Karayılan kaçtı...

İran'ın "Karayılan'ı yakaladık" açıklamasını da bilinçli olarak yaptığı ileri sürüldü. Hafta başında Türkiye gündemini meşgul eden terör örgütü PKK'nın iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın yakalanma olayına ilişkin önemli bir ayrıntıya ulaşıldı.

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Türkiye, 2-3 Ağustos tarihlerinde başta Murat Karayılan olmak üzere terör örgütü yöneticilerinin Kandil'de barındıkları bölgelerin koordinatlarını İran'a verdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kandil'in İran bölümüne ilişkin verilen 20 noktaya bir an önce operasyon düzenlenmesi talep edildi. Bu noktalardan ikisinin Murat Karayılan'ın sürekli olarak kullandığı bölge olduğu tespiti yapıldı. Buna rağmen İran güvenlik güçlerinin gerekli hassasiyeti göstermediği ortaya çıktı. Karayılan da bulunduğu yeri terk etti.

KASTEN YANLIŞ AÇIKLAMA

Devletin ilgili kurumları arasında yapılan değerlendirmeye göre 13-14 Agustos tarihlerinde İran kaynaklarından gelen "2 numara yakalandı" açıklaması bilinçli olarak yapıldı. İran, "Karayılan'ı ancak ben istersem yakalarım" mesajını vermek için bu açıklamayı yaptı. İran tarafından daha sonra sehven yapıldığı belirtilen açıklamalar üzerine Türkiye, Kandil'in İran bölgesine operasyon önerisi getirdi. Ancak İran bunu kabul etmedi. İran'ın ağır davranması üzerine Türkiye, Kandil'e operasyon kararı aldı. Bu amaçla terör örgütü liderlerinin tüm hareketleri takip altına alındı. Hükümetin Ramazan sonrasında başlatmayı düşündüğü operasyon Çukurca saldırısı ile öne çekildi. Başbakan Erdogan'ın 17 Ağustos'ta verdiği talimat ile aynı akşam hava harekatı başlatıldı. İstihbarat birimlerine göre Türkiye'nin Karayılan, Fehman Hüseyin'i ele geçirmesini istemeyen bölgesel güçler bu kişileri pazarlık unsuru olarak koruyor. İran'in bu tavrı MGK bildirisine de üstü kapalı olarak yansıdı. Bildirideki "Teröre ve terör örgütü yandaslarına yönelik diş desteğin kesilmesini teminen, basta komşu ülkeler olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelere bu yöndeki sorumluluklarını üstlenmeleri ve somut dayanışma sergilemeleri çağrısı yinelenmiştir" sözlerinin İran'in bu tavrına karşılık olduğu belirtildi.

Sabah 

Bu haber toplam 2872 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

bizimkiler
umutcan
bizimkiler madem yeri biliyor neden operasyonu kendisi yapmıyor. gücümü yok yada abilerindenmi çekiniyor. yada neden neden neden
21 Ağustos 2011 Pazar 11:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
İRAN AYIP ETMİŞ
yedidağınaslanı
devletlerin dostlujğuj olmaz. Çıkarı olur.
20 Ağustos 2011 Cumartesi 17:40
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri