Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mitinge Destek Çığ Gibi Büyüyor

13.07.2013 00:27
Mısır halkına destek için Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından Pazar Günü Saat 18:00’de Kazlıçeşme’de düzenlenecek olan “Darbelere Hayır, Mısır İçin Kazlıçeşme’deyiz” mitingine Sivil Toplum Kuruluşları’ndan da destek geldi.

Mitinge Destek Çığ Gibi Büyüyor

İhvan’ın Genel Sekreteri de Katılacak

Mısır halkına destek için Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından Pazar Günü Saat 18:00’de Kazlıçeşme’de düzenlenecek olan “Darbelere Hayır, Mısır İçin Kazlıçeşme’deyiz” mitingine Sivil Toplum Kuruluşları’ndan da destek geldi. Türkiye genelinde tam 400 Sivil Toplum Kuruluşu mitinge destek vereceklerini açıkladılar. Gençfenerbahçeliler, Çarşı ve UltrAslan taraftar grupları da dev mitingi destekleme kararı aldı. Ayrıca Müslüman Kardeşler Teşkilatı Genel Sekreteri İbrahim Münir de mitinge iştirak ederek, katılımcılara hitaben bir konuşma yapacak.

400 Stk’dan Mitinge Destek

Saadet Partisi’nin öncülük ettiği Mısır’daki darbeye karşı düzenlenecek mitinge 400’e yakın sivil toplum kuruluşu destek veriyor. Başta işçi konfederasyonları olmak üzere Türkiye’nin en büyük memur konfederasyonu olan Memur-Sen ve Hak-İş de mitinge destek veren Sivil Toplum Kuruluşlarından. Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Mısır halkının iradesine karşı yapılan bu darbeyi kabul etmediklerinin altını çizerek, herkesi yarın düzenlenecek olan mitinge çağırdı. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise mitingte işçi örgütleri olarak yerlerini  alacaklarını ifade ederek, darbeye karşı olduklarını söyledi.

400 STK’nın Desteklediği Mısır Mitingi Yarın

Firavuna karşı ümmet tek yürek

Saadet Partisi’nin öncülük ettiği Mısır’daki darbeye karşı düzenlenecek mitinge 400’e yakın sivil toplum kuruluşu destek veriyor. Başta işçi konfederasyonları olmak üzere Türkiye’nin en büyük memur konfederasyonu olan Memur-Sen’in yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu kardeş Mısır halkının yanında yer aldığını Kazlıçeşme’den haykıracak…

AHMET AÇIKAY

Mısır’da geçtiğimiz hafta uluslararası bir darbe komplosu ile iktidardan uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Mısır halkına destek için yarın düzenlenecek olan mitinge 400’e yakın sivil toplum kuruluşu destek veriyor. Başta büyük işçi ve memur konfederasyonları olmak üzere sivil toplum, yarın Kazlıçeşme’de saat 18:00’de düzenlenecek olan mitinde Mısır halkına destek olacak.

Memur-Sen: Bunu Meşru Kabul Etmemiz Mümkün Değil

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Mısır halkının iradesine karşı yapılan bu darbeyi kabul etmediklerinin altını çizerek, herkesi yarın düzenlenecek olan mitinge çağırdı.  Mısır’da yapılan darbe demokrasiye, hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu belirten Gündoğdu, Mısır’da yapılanların, daha önce onlarcasını görülen, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını ayaklar altına alan darbelerden biri olduğuna vurgu yaptı. Gündoğdu sözlerini şöyle tamamladı, “Yetkisiz bir şekilde gasp edilen iktidar, derhal halka iade edilmelidir. Dünyadaki bütün demokratik kurum ve kişiler, içinde insan hakları ihlali potansiyeli barındıran böylesi girişimlere karşı açıkça tavır almalıdır. Büyük Memur-Sen ailesi olarak, doğrudan doğruya Mısır halkının iradesine karşı yapılan, demokrasi ve anayasayı askıya alan bu darbeyi meşru kabul etmemiz mümkün değildir. Bu çerçevede, Mısır halkının iradesine balyoz indiren cuntacıları ve darbecileri bir kez daha kınıyor ve lanetliyoruz.”

Hak-İş: Herkesi Mitinge Bekliyoruz

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise mitinge işçi örgütleri olarak yerlerini  alacaklarını ifade ederek, darbeye karşı olduklarını söyledi. Arslan, “Biz de bütün kamuoyuna Hak-İş ailesi olarak konfederasyon olarak bütün darbelere karşı hangi amaçla hangi ülkede olursa olsun, seçimle gelmiş iktidarların askeri darbe yoluyla tasfiye edilmelerine karşı bir tavrımız söz konusudur. Geçmişte başka ülkelerde yaşanan benzer durumlara karşı ülkemizde yaşananlara karşı nasıl bir tepki koydu isek bu gün Mısır’da yaşananlara karşı Hak-İş Konfederasyonu olarak tavır aldık, başta Mısır elçiliği önünde olmak üzere bu darbeyi kınadık” dedi.  Arslan, demokratik yollarla gelmiş olan iktidarların başka yöntemlerle tasfiye edilmesinin de tepki göstererek, “Demokratik yollarla seçimle gelmiş iktidarlara yapılan bu haksız uygulamayı her zaman olduğu gibi bu günde kınıyoruz. Bütün kamuoyunun da bu tür darbelere karşı ortaya konulan mitinglerle de destek vereceğine inanıyorum. Bu haftasonu Kazlışçeşme mitingi de darbe karşıtlarının, demokrasi, insan haklarından yana olanların buluşacağı ve oradan güçlü bir ses olarak haykıracaklarını umut ediyorum” diyerek çağrıda bulundu.

Doğu Türkistan Da Var, Filistin De Var

Mitinge Doğu Türkistan ve Filistin’den de destek var. Türkiye’de olan Doğu Türkistan Derneği ve Filistin Yardımlaşma Derneği üyeleri de miting için hazırlıklarını yaptıklarını ve yarın miting meydanındaki yerini alacaklarını belirtti. Öte yandan işçi sendikaları da düzenlenecek mitinge destek verecek. Şeker-İş Sendikası başta olmak üzere diğer işçi örgütleri de düzenlenecek olan mitinge herkesi çağırdı. Cansuyu, Mazlumder ve IHH’de Mısır’daki darbeye karşı sahaya inerek, Mısır halkının yanında olacaklarını duyurdu.

Yazarlar Da Var, Gazeteciler De

Memur-Sen ve işçi örgütlerinin yanı sıra mitinge 400 sivil toplum kuruluşu destek veriyor. Yerel ve mahalli derneklerin mitinge desteklerinin yanı sıra önemli yazar ve gazeteci kuruluşları da miting için çağrılar yaptı. İlim Yayma Cemiyeti, Cansuyu, Anadolu Gençlik Derneği, IHH, Safa Vakfı, Server Vakfı, Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, İLESAM, ÖNDER, MTTB, Medya-Der, Mazlumder gibi büyük kuruluşların desteklediği miting için Anadolu’nun birçok ilinde de kuruluşlar destek için bu gün yola çıkacak.

Bu haber toplam 2406 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri