Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihin En Saçma İnaçlarından Bazıları

23 Şubat 2009 / 08:33
Tur rehberleri genellikle gezilen yerlerle ilgili halk hikayelerini turistlerle paylaşır.
Tur rehberleri genellikle gezilen yerlerle ilgili halk hikayelerini turistlerle paylaşır. Çünkü böylelikle bu yerin yerlisi halkı daha iyi tanımak ve anlamak mümkün olacaktır.

İşte bunların en ünlü, en garip, en saçma ve en aptalca olarak yorumlananları

Dev Geçit — Bushmills, Kuzey İrlanda

Britanya’daki en önemli doğa harikası bu bal peteği gibi dizilmiş taşlardır. Burada 40 bin yıldan fazladır denizin üzerinde zıplayarak yürümeye yol hazırlayan bu taşlar var. Yer bilimciler bunun volkanik olabileceğini düşünseler de fazla bilimsel kanıt yok.

Mite göre Finn McCool adındaki bir dev buradan İskoçya’ya yürüyebilmek için bu taşları dizmiş. Böylece karşı adaya Geçip Benandonner’ı dövmüş.

İşeyen Çocuk - Manneken Pis — Brüksel, Belçika

Brüksel’in tam göbeğindeki işeyen küçük erkek çocuğu heykelli çeşmeyi belki duymuş, hatta belki görmüşsünüzdür. Manneken Pis flemence zaten "işeyen erkek çocuğu" demek. Bu heykelle ilgili birçok hikaye var.

Bunların en ünlülerinden birine göre bu çocuk III. Godfrey III idi. 12. Yüzyılda dük olan bu kişi ordusuyla düşmana karşı savaşan bir bebek dahi idi. Yapılan plana göre bir sepete konan bu bebek dahi, bir ip yardımı ile bir ağacın tepesine kadar çekildi. Burada bekleyip geçen tüm askerlerin silahları üstüne tuvaletini yapan Godfrey savaşın kazanılmasını sağladı.

Diğer ünlü hikaye ise şöyle; 14. yüzyılda şehrin etrafını çeviren duvarların dibine bir bomba düştü, hem de tam cephaneliklerin yanına. Küçük bir çocuk bombaya işedi. Şehir bir anda kurtulmuş oldu.

Antigoon — Antwerp, Belçika

Belçikalılar saçma mitleri sever, hatta bir şehirlerinin adını da mitlere bağlar. Bir mite göre pırlanta başkenti olmadan çok önce Antwerp şehrinde bir dev yaşamakta idi. Adı Antigoon olan bu dev şehire adını verdi. Anlatılanlara göre bu dev şehri bölen nehirin kenarında durur, insanların karşıdan karşıya geçmesine ona birşey vermeleri karşılığında yardım ederdi. Bir şey vermeyeni tutup nehire atıverirdi. Verenlerin ise elinden tutması karşıya geçmesine yetiyordu.
Zaten Antwerp’in eski adı "Handwerpen" yani ‘el veren’.

Cüce Worthersee-Mandl — Klagenfurt, Avusturya

Avusturya’nın Klagenfurt şehrinde güzeller güzeli bir göl vardır. Ancak gölün hikayesi kızgınlık dolu. Yerbilimcilere göre buz çağında oluşan bir çökme sonucu oluşan göl efsaneye göre bir cücenin işi.

Çirkin bir cüce olan Worthersee-Mandl bir gün temizlikten ve ahlaktan bir haber olan halka evlerini ve kapı önlerini temizlemelerini, kiliseye gitmelerini söylemiş. Ama umarsız halk yaşamına devam etmiş.

Worthersee-Mandl elinde küçük bir fıçı ile geri döndüğünde fıçıyı boşaltıp tüm şehri sular altında bırakıvermiş.

Günümüzde halen Worthersee-Mandl'in parmağını 20 saniye kadar tutup dilek dilerseniz onun gerçekleşeceğine dair bir inanç var.

Frangokastello — Girit, Yunanistan

İliklerine kadar mite bulanmış Antik Yunan’dan bahsetmeden olmaz tabiki...

Güney Girit’te Zeus’un doğuduğuna inanılan mağarada Venedikli bir bekçi dururdu, adı Frangokastello idi. Her yılın 17 mayıs tarihinde tekrar canlanan dev Frango Giritlileri korumak için 1828 senesinde Türklere karşı savaştı. Sonuç Türklerin yenilgisi oldu
Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri