Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Moğol Müslüman'dan Erdoğan'a: Nasılsınız Abi

12.04.2013 22:10
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moğolistan gezisinde zaman renkli görüntülere sahne oluyor. Erdoğan namaz kılmak için için gittiği camide büyük bir ilgiyle karşılaştı. Bir Moğol Müslüman'ın Erdoğan'a hatır sorma şekli bir hayli dikkat çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moğolistan gezisinin ikinci ve son gününde Türk tarihi açsından önemli görülen Tonyukuk kitabesini gezdi, cami açılışını yaptı.

Erdoğan, Tonyukuk kitabesi ziyaretinin ardından bugün ayrıca Ulanbatur'un Nalayıh merkez ilçesindeki Halife Osman adı verilecek ve bir yıl önce Konya merkezli Dost Eli Derneği ve TİKA'nın katkılarıyla inşa edilen caminin açılışını yaptı.

İlçe nüfusunun yüzde 15'i oluşturan 3 bine yakın Kazak asıllı Moğol Müslüman cami ve çevresinde yaşıyor. Erdoğan'ı camiyi dolduran bu Müslümanlar coşkuyla karşıladı.

Karşılamada caminin avlusuna girişinde avluya ilk olarak araçtan inen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'Hayırlı cumalar' diyerek girdi. Sonrasında ise Başbakan Erdoğan geldi.

Burada Erdoğan'a Kazak milliyetine ait bir erkek Moğol Müslüman, elini kalbine koyarak, Türkçe "Nasılsınız abi' diye hatır sordu. Erdoğan ise, "Cumanız mübarek olsun, nasılsınız iyi misiniz" diye cevap verdi. Erdoğan bir süre kendisine gösterilen ilgi ve Türkçe olarak 'Hoş geldiniz' sözlerine yine Türkçe karşılık verdi.

Cami avlusunda da Erdoğan için, 'Bilge Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilge Kağan'ın yaşadığı topraklara hoş geldiniz' yazılı afiş asıldı.

Bu haber toplam 3760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri