Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Molotoflu ve maskeli eylemlerin cezaları arttırılacak

25.05.2014 11:29
Adalet Bakanlığı, Okmeydanı olayları sonrası maskeli ve molotoflu eylemlerin cezalarının arttırılması için kolları sıvadı.

İki ölümün gerçekleştiği ve yaralıların bulunduğu Okmeydanı olaylarında aktif olarak maskeli grupların molotof ve havaifişeklerle polise saldırdığı görüldü. Başbakan Erdoğan, molotoflu eylemleri için “Bu bir hak arama olayı değil. Bu bir terör olayı ve biz de bu tür terör olaylarına müsaade etmeyeceğiz” dedi. Erdoğan, molotofun ateşli silah sayılarak cezasının arttırılacağını, bu konuda gerekli talimatları verdiğini söyledi. Bu açıklamalar sonrasında Adalet Bakanlığı kolları sıvadı.

CEZA 3 YILDAN 15 YILA ÇIKACAK

Daha önce konuya ilişkin çalışmalar sürdüren bakanlık, molotofun ateşli silah olarak tanımlanıp, bulunduran kişiye 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini istiyordu. Fakat son olaylarla birlikte ceza 15 yıl bandına çekilecek. Ayrıca molotofun suç işlemek için kurulmuş bir örgüt tarafından kullanılması halinde cezaların yarı oranında yükseltilmesi öngörülüyor.

MASKEYE DE CEZA

Aynı pakette, yüzün gizlenmesine de ceza getirilirken, polise mukavemet ve kamu malına zarar vermenin cezaları da arttırılacak. Öte yandan eylemcilerin molotoflu saldırılarının dışında sadece maske takmalarının bile batı ülkerinde 10 yıla varan hapse kadar cezaları var.

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri