Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mossad'ın gizli Arap ortakları! İşte o ülkeler

08.02.2014 10:00
İsrail ordusunun yayımladığı belirtilen rapor, Mosssad ile birçok Arap ve Müslüman ülke arasındaki güvenlik, istihbarat ve askeri işbirliğini gün yüzüne çıkardı. Rapora göre, İsrail ile ortaklık içerisinde olan ülkelerin başında Bahreyn, Suudi Arabistan,

İsrail ordu raporu, istihbarat kurumu Mossad'la işbirliğiyapan Müslüman ülkeleri deşifre ediyor. İngiltere'de yayın yapan Middle East Monitor'un İsrail ordusuna dayandırdığı habere göre söz konusu raporda, Mossad'ın İran'ın nükleer programı konusunda Suudi istihbaratı ile doğrudan temasta olduğu ifade edilirken, İsrail istihbaratının eski şefi Meir Dagan'ın Tahran meselesini görüşmek için Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaretlere vurgu yapılıyor. Raporda dikkat çeken bir başka husus ise, Suudi yetkililerin, bir roket taşıyıcının karasularında batmasının ardından ABD yönetiminin talebi üzerine, İsrail askerlerinin 1982'de Kızıldeniz'de araştırma yapmasını kabul ettiği bilgisi. Riyad yönetimi, bu dönemde İsrail donanmasına bölgedeki sularda arama izni verirken, diğer taraftan da İsrail eşzamanlı olarak Lübnan'daki Sabra ve Şatilla'daki Filistinli mültecileri katlediyordu. Öte yandan Amerikan New York Times, 2011 yılında Almanya'nın Suudi Arabistan'la yaptığı 200 tanklık silah anlaşmasını İsrail'in onayladığını duyurmuştu.

İsrail'in ordu raporuna göre Tel Aviv yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) hava ve kara radarları, insansız hava aracı (İHA) teçhizatı, havada yakıt ikmali sağlayan cihazlar gibi çeşitli askeri malzemeler sattı.

FAS'A SUİKAST YARDIMI

Raporda ayrıca, Fas'ın İsrail'den Heron satın aldığı, ancak uçakların Kuzey Afrika'ya eski sömürgeci Fransa'nın aracılığıyla sevk edildiği iddia ediliyor. İki ülke arasındaki istihbarata dayalı işbirliğinin, Fas'ın askerlerini savaşmak için İsrail'e gönderdiği 1973 yılında yaşandığı yaşandığı ifade ediliyor. Söz konusu belgelerde, Mossad'ın ülkedeki binlerce Yahudi'nin İsrail'e göç etmesine izin vermesi karşılığında eski Kral II. Hasan'ın muhalifi Mehdi bin Baraka'ya Fas istihbaratı tarafından düzenlenen suikasta yardımcı olduğu ileri sürülüyor. İsrail'in Kuzey Afrika'daki bir başka ortağının ise Fas'ın rakip komşusu Cezayir olduğu ifade ediliyor. Cezayir'e yapılan yardımlar, ileri teknoloji hava kontrol sistemleri, uçuş kaskı, radar, iletişim sistemleri ve askeri hava trafiği sistemlerini içeriyor.

Afganistan'a silah sattılar

Ordu raporuna göre İsrail, Azerbaycan ve Afganistan'a sattığı silahları Pakistan üzerinden sevk etti. Örnek olarak Azerbaycan ile ilişkilerin İran hakkında bilgi toplama amaçlı kullanıldığına dikkat çekildi. 2012 yılında Azerbaycan'ın İran sınırına yakın bölgede İsrail'e üs verdiği haberi büyük yankı uyandırmıştı. Diğer taraftan raporda Bahreyn'in İran ve Filistin örgütleri hakkında İsrail'e bilgi sağladığı da kaydediliyor.

Bu haber toplam 3068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri