Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muammer Güler: İhbarı 8 Mayıs'ta almıştık

14.05.2013 16:43
İçişleri Bakanı Muammer Güler Hatay'ın Reyhanlı ilçesine yapılan saldırı hakkında konuşma Meclis'te konuşma yaptı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı'daki terör eyleminin,  Türkiye'nin istikrarına karşı yapılan bir eylem olduğunu belirterek, ''Ülke olarak sorunlarımızı çözme iradesini ortaya koyduğumuz bu dönemde, eylemin zamanlaması da oldukça manidardır. Bu eylemi, ülkemizdeki gelişmeler ve bölgedeki duruşumuzla birlikte değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye'yi,  Suriye'deki kanlı bataklığın içine çekme yönündeki her türlü provokasyon karşısında son derece dikkatli, hassas ve soğukkanlı olmak zorundayız' dedi.

Güler, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırılarla ilgili olarak TBMM Genel Kurulu'na bilgi verdi. Güler, Reyhanlı'da belediye ve PTT binaları önünde daha önce park edilmiş bomba yüklü iki aracın infilak etmesi sonucu 51 kişinin hayatını kaybettiğini, 151 kişinin de yaralandığını, içlerinde Suriye vatandaşlarının da olduğunu hatırlattı. Olayda kullanılan iki aracın büyük miktarda fabrikasyon plastik patlayıcı etken maddesi olan RDX kullanılarak hazırlanan bombayla yüklü olan ve düzeneğin uzaktan kumandayla patlatılarak saldırının gerçekleştiğinin anlaşıldığını anlatan Güler, halen 12'si ağır, 40 vatandaşın tedavisinin devam ettiğini, ağır yaralıların büyük bölümünün hayati tehlikeyi atlattığını, 4'ünün yoğun bakımda olduğunu söyledi.

''İnsanlık dışı terör olayını şiddet ve nefretle kınıyorum'' diyen Güler, hayatini kaybeden 51 kişiden 43'ünün kimlik tespitinin tamamlandığını, bunlardan 38'inin Türk vatandaşı, 5'inin ise Suriyeli oyduğunu, diğer 8 kişinin kimlik tespit çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Güler, olayın hemen ardından devletin tüm birimlerince olaya vaziyet edildiğini,  insanların acil ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü tedbirin alındığını belirtti. Hükümet'in Reyhanlı'nın yaralarını sarmaya ve saldırının izlerini tamir etmeye başladığına dikkati çeken Güler, dün yaşanan başka bir acı olayda F-16 savaş uçağının görev uçuşu sırasında düştüğünü, şehit hava pilot üsteğmen Hamza Gümüşsoy'un  naaşına ulaşıldığını kaydetti.

Güler, Reyhanlı'daki olayın hemen ardından bir heyetle olay yerine derhal intikal ederek gelişmelerin yakından takip edildiğini belirterek,  24 saat esasına göre acil kriz merkezleri oluşturulduğunu, zanlıların kaçma ihtimaline karşı sınır kapıları kapatılarak teyakkuza geçirildiğini, araç giriş çıkışlarının kontrol altına alındığını anlattı. Barınma merkezlerinde misafir edilen Suriyelilere yönelik olumsuzluk yaşanmaması için gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını anlatan Güler, ilçede yaşayan Suriyeliler'den talepleri üzerine 700 kişinin Adıyaman, Nizip ve Akçakale barınma merkezlerine nakledildiğini söyledi.

Reyhanlı'da olay günü itibarıyla il merkezi, çevre ilçelerden ve civar illerden 2 bine yakın güvenlik görevlisinin takviye kuvvet olarak görevlendirildiğine işaret eden Güler, ''Meydana gelebilecek istenmeyen olayların önlenmesi. Provokasyonlara meydan verilmemesi için STK ve kanaat önderleriyle görüşmeler yapılmıştır. Provokasyonlara alet olmayan Reyhanlı ve Hataylı hemşehrilerimize örnek teşkil eden bu sağduyulu davranışları dolayasıyla şükranlarımı sunuyorum. Siyasi partilerimizin genel başkanlarına, grup başkanvekillerine, milletvekillerine, bölgeye giderek halkımızın acısını paylaştıkları için teşekkürlerimi ifade ediyorum'' dedi.

-''Zararları bütünüyle karşılanacaktır''-

Olay anından itibaren AFAD tarından 22 ambulans, iki ulusal medikal kurtarma ekibi, üç uçak ambulans görevlendirildiğini anlatan Güler, 452 işyeri, 62 araç, 11 kamu binası ve  293 konutun hasar gördüğünü bildirdi.

Güler, şunları söyledi:

''Çalışmalar tamamlandıktan sonra vatandaşlarımızın her türlü maddi zararları, en kısa sürede ve tümüyle karşılanacaktır. Yaralılarının tedavi giderleri ile evleri, işyerleri, araçlarıyla ilgili zararları da bütünüyle karşılanacaktır. Başbakanlık tarafından acil ihtiyaçların karşılanması için 1,5 milyon lira Hatay Valiliği emrine  gönderilmiştir. Bununla acil ihtiyaçlar için gönderilmiştir, diğer zararlar bunun dışındadır. Ayrıca, hayatını kaybedenlerin yakınları ile sakatlanan ve yaralanan vatandaşlarımıza tazminat ödenecektir, yaşamını yitirenlerin mirasçılarına maaş bağlanacaktır. Zarara uğrayan esnafımızın sigorta ve vergi ödemelerinin ertelenmesi için Başbakanlığımızca gerekli talimat verilmiştir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki devletimiz her türlü zararı karşılamaya muktedirdir ve bunu da en kısa zamanda gerçekleştirecektir.''

Türkiye'nin, Suriye'de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle Suriyeli sığınmacılara kapısını açtığını ve onlara her türlü insani yardımı yaptığını hatırlatan Güler, 8 ilde 17 barınma merkezinde kendilerine geçici korunma sağlandığını, 200 bin kişiye barınmanın yanında diğer ihtiyaçları için her türlü imkanın sağlandığını söyledi.

Güler, AFAD'ın, Suriye'nin kuzeyinde yoğunlaşan şiddet olaylarının insani yardım ulaştırılmasında bazı güçlüklere neden olmasından dolayı insani yardım ulaşmasına güçlük nedeniyle uluslararası hukuka uygun olarak sınırın sıfır noktasında kurulan 8 yardım kabul merkezinde insani yardımı koordine ettiğini, Türk Kızılay'ının da temel ihtiyaç ve sağlık malzemesi yardımını sürdürdüğünü, bugüne kadar ilgili valiliklerin emrine 900 milyon liradan fazla acil yardım ödeneği gönderildiğini anlattı.

-''Saldırının arkasındaki güçler ve taşeronlar büyük oranda deşifre edilmiştir''-

Güler, 'Reyhanlı'daki bu insanlık dışı olayın amacı, hedefi ve yöneldiği insanlar itibarıyla ülkemizin huzur ortamına darbe vurmak, çözüm sürecine provoke etmek, insanları karşı karşıya getirmek ve bölge insanini tahrik etmektir. Amaç budur. Reyhanlı'daki terör eylemi, Türkiye'nin istikrarına karşı yapılan bir eylemdir. Ülke olarak sorunlarımızı çözme iradesini ortaya koyduğumuz bu dönemde eylemin zamanlaması da oldukça manidardır. Bu eylemi, ülkemizdeki gelişmeler ve bölgedeki duruşumuzla birlikte değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye'yi,  Suriye'deki kanlı bataklığın içine çekme yönündeki her türlü provokasyon karşısında son derece dikkatli, hassas ve soğukkanlı olmak zorundayız'' diye konuştu.

Büyük devletin hadiseler karşısında soğukkanlılığını koruyabilen, aklıselimle düşünebilen ve hareket edebilen devlet olduğuna işaret eden Güler, şöyle konuştu:

''Suriye'deki bu kanlı sürecin başladığı andan itibaren sınır ilçelerimize yönelik ihlallerle, Cilvegözü sınır kapısındaki saldırı ve diğer bazı provokasyonlarla adeta Türkiye'nin sabrı test edilmekte, kirli bir senaryonun içine çekilmek istenmektedir. Özellikle Hatay'da bir takım hassasiyetleri tahrik etmek suretiyle kaos oluşturmak ve fitne çıkarılmak istenilmektedir. Biz en başından itibaren bu tür girişimler karşısında çok dikkatli ve soğukkanlı olduk. Bundan sonra da bunu güçlü şekilde muhafaza edeceğiz. Sosyal medyada bilgi kirliliğine yol açan durum ve değerlendirmeler konusunda herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum.

Bu terör olayı Suriye rejimi ve Suriye'deki istihbarat örgütüyle doğrudan irtibatlı olduğunu düşündüğümüz, bildiğimiz bir terör örgütü tarafından yapılmıştır. Saldırıda yer alanların da yardım ve yataklık yapanların da Türkiye vatandaşı oldukları tespit edilmiş, bu suretle  saldırının arkasındaki güçler ve kullanılan taşeronlar büyük oranda deşifre edilmiştir. Güvenlik güçlerimiz ve istihbarat birimlerimiz, olayı bütün boyutlarıyla aydınlatmak, bütün asli failleri yakalamak, benzeri saldırıları engellemek için çalışmaktadır. Olayın öncesinde herhangi bir ihmali davranışın bulunup bulunmadığını, hangi tedbirlerin alındığının tespiti için Başbakanımızın talimatıyla Başbakanlık ve Mülkiye Teftiş Kurulları geniş bir araştırma yapacaktır. Bu saldırıyı çok dikkatli analiz etmek ve arkasındaki gizli niyetleri iyi okumak durumundayız.

Olayın Suriyeli muhalifler ya da sığınmacılarla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Olay sonrasında gecikmeksizin güvenlik ve istihbarat birimlerimizin yürüttüğü çalışmalar sonucunda eylemi düzenleyen şahıslara yardım ve yataklık yapan 13 kişi gözaltına alınmıştır. Bunlardan bazıları keşif yapan, bazıları ise araçları saklayan, suçluları belirli yerlere getirip götüren kişilerdir. Biz eldeki bilgi ve ifadeler doğrultusunda menfur terör olayının faillerini biliyoruz.  Eylemi organize eden 4 şahısla birlikte, bunlara yardım ve yataklık yapan 2 kişi olmak üzere 6 şahsın en kısa sürede yakalanması için yoğun çalışma yürütülmektedir. Cilvcegözü'nde benzer patlama olmuş, failleri kısa sürüdü yakalanmıştı. Reyhanlı olayının faillerini de en kısa sürede yakalayacağımızı biliyoruz.''

-''Ses getirici eylem ihbarı...''-

Güler, 8 Mayıs 2013'te Hatay Emniyet Müdürlüğü'nden ''ses getirici bombalı eylem yapılacağı'' ihbarının alındığını belirterek, bunun üzerine 9 Mayıs'ta güvenlik birimlerine gereği için talimat verildiğini ve tüm ilgili kurumların bilgilendirildiğini söyledi. Güler, ''Alınan istihbari bilgiler, doğrudan Reyhanlı ilçesine yönelik tehdidi işaret etmemekte, bölgenin ve yurdun bazı yerlerine yönelik eylem hazırlıklarını kapsamaktadır. Bu nedenle de Hatay ili ile birlikte birçok yerde önleyici tedbirler aldırılmıştır ama trafiğe hiçbir şekilde çıkmayan, depoda korunan araçların kısa sürede olay yerine getirilerek gerçekleştirildiğini anlaşılmıştır'' diye konuştu.

KAYNAK:AA

 
Bu haber toplam 3212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri