Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mübarek Türkiye'ye geliyor

09 Şubat 2009 / 11:49
Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Avrupa turu çerçevesinde Türkiye'ye de gelecek.
Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Avrupa turu çerçevesinde Türkiye'ye de gelecek.
Bugün Fransa'da Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya gelecek olan Mübarek daha sonra İtalya'ya geçecek. İtalya'dan sonra Türkiye'ye gelmesi beklenen Mübarek'in gündeminde ağırlıklı olarak Filistin sorunu var.


Mısırlı yetkililer, Mübarek'in görüşeceği liderlerle Filistinli gruplar arasında uzlaşma, İsrail-Filistin barışı, Gazze'nin yeniden imarı, Mısır-Gazze sınırının kontrol edilmesi gibi konular da bulunuyor. Mübarek son olarak 2007 yılında Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de göreve geldiğinde ziyaret ettiği ilk ülkeler arasında Mısır'a da yer vermişti.


Mübarek bu tur çerçevesinde gelecek Mart ayında Gazze'nin imarı için düşündüğü uluslararası bir zirveye de destek sağlamaya çalışıyor. Şu ana kadar 80'den fazla ülkenin bu zirveye katılacağını duyurduğu belirtiliyor.


Mısır'daki diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin Hamas ve diğer tüm Filistinli gruplar arasında büyük bir sempati kazandığını, bunu göz önünde bulunduran Mısır'ın da Türkiye'nin desteğini kazanmaya çalıştığını vurguluyor. Gazze'deki ateşkes görüşmeleri başladığında Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt ilk olarak Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirerek, Türk yetkililerle konuyu masaya yatırmıştı.
Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri