Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muhabirin '7.2 Van' rezaleti yargıya taşınıyor!

09.11.2011 15:51
Depremzede çocukların yüzlerine 'meşhur olacaksınız' sözü verilerek '7.2 Van' yazılması aileleri de harekete geçirdi.

Kimse Yok Mu Derneği, Van'daki depremzede çocukların yüzlerine bir basın mensubu tarafından ''meşhur olacaksınız'' sözü verilerek ''7.2 Van'' yazdırıldığının ortaya çıktığını, ailelerin konuyu yargıya taşıyacağını bildirdi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramı'nın ikinci günü, İstanbul'dan Van'a gelen sanatçı, iş adamı, siyasetçi ve gönüllülerden oluşan yaklaşık 200 kişilik ekibin, önce çadır çadır gezdiği, ardından da çocuklar için kurulan oyun çadırında hediyeler dağıttığı belirtildi.

Oyun çadırında resim öğretmeni Mustafa Yaprak'ın da çocukları eğlendirmek amacıyla yüzlerine resimler çizdiği, bu esnada çocuklardan bazılarının yüzlerinde ''7,2 Van'' yazıldığının görüldüğü ifade edilen açıklamada, bunun, Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştüğü kaydedildi.

Çocukların yüzlerine bir basın mensubu tarafından ''meşhur olacaksınız'' sözü verilerek ''7.2 Van'' yazdırıldığının ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Konuyla ilgili açıklama yapan resim öğretmeni Mustafa Yaprak, 'bazı çocuklar, yanıma gelerek, yanaklarına 7.2 Van yazılmasını istedi. Ben de kırmamak için isteklerini yerine getirdim. Yüzlerine 7.2 Van yazdıktan sonra orada bulunan basın mensupları bu çocukları çekmeye başladı'.

Fotoğraf karesinde yer alan çocuklardan Safa Conga ve İbrahim Conga, 'Diğer çocuklar gibi biz de oraya oyuncak almak ve eğlenmek için gitmiştik. Orada herkes yüzünü boyamıştı. Biz de yüzümüze tavşan yaptırmak istiyorduk. Bir ağabey, eğer yüzümüze 7.2 Van yazdırırsak, bizi gazeteye çıkaracağını ve meşhur edeceğini söyledi. Biz de yazdırdık' dediler. İbrahim ve Safa Conga'nın babası Abdurrahman Conga da çocuklarının psikolojisini bozanların ve onların üzerinden kurgu haber yapanların cezalarını çekmesi için işi yargıya taşıyacaklarını dile getirdi.''

-''Olayın peşini bırakmayacağız''-

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kimse Yok Mu Derneği Başkanı Ünal Öztürk, bayram ziyareti sırasında yaşanan, bu üzüntü verici olayın peşini bırakmayacaklarını belirtti.

Öztürk, şunları kaydetti:

''Biz, depremzede çocuklarımızın yaralarını sarmaya çalışırken, haber uğruna çocuklarımıza bir yara daha açtılar. Hangi çocuk, yüzüne '7.2 Van' yazdırmayı akıl etsin ya da neden böyle bir şey istesin? Bu kurguyu yapanlar, nasıl bir vicdana sahip?''

Ünal Öztürk, depremzede çocukların, felaketin etkilerinden kurtulmaları için desteklerini sürdüreceklerini bildirdi. 

Bu haber toplam 1954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri