Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muhalefet 'seçime hazırız' dedi

21.05.2013 11:18
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘2014'te üç sandık' açıklamasına muhalefet partileri CHP, MHP ve BDP yanıt verdi. Her üç parti de Ak Parti'nin bir yıl sonra yapmayı planladığı üç ayrı seçime hazır olduklarını açıkladı.
Başbakan'dan sonra Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in açıkladığı martta yerel, ağustosta Cumhurbaşkanlığı, kasımda ise anayasa referandumu yapılabilmesini öngören AK Parti formülüne, muhalefetin yaklaşımı şöyle:
 
ÖRGÜTÜMÜZE GÜVENİYORUZ
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, 2014'te yapılması tartışılan seçimlerle ilgili "Hangi seçim yapılacaksa, CHP buna hazır olacaktır. Bu konuda halkımıza, partimize, örgütümüze güveniyoruz. Yerel seçimlerde zaten yoğun hazırlıklarımız var.
Eğer Türkiye hazırsa bu seçimlere, CHP haydi haydi hazırdır. Bu konuda hiçbir endişemiz yoktur." dedi.
 
MHP: HEMEN YAPILSIN
 
MHP Grup Başkanvekili Vural, partisinin her türlü seçime hazır olduğunu söyledi. Vural, Başbakan Erdoğan'ın '2014'te üç sandık' açıklamasıyla ilgili zaten 2014 yılında 2 seçim yapılacağını, Ak Parti iktidarının anayasa referandumunu da 2014 yılında gerçekleştirme arzusunda olduğunun kamuoyuna yansıdığını kaydetti. Vural, MHP'nin her türlü seçime hazır olduğunu dile getirdi. 
 
BDP 'ÖNCE ANAYASA' DİYOR!
 
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbbakan Erdoğan'ın '2014'te üç sandık' açıklamasıyla ilgili TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Önce anayasa referandumu yapılsın" diye konuştu.
 
"12 Eylül darbe anayasasını değiştirmeden yeni bir seçime girmek Meclis'te bulunan dört siyasi parti açısından kabul edilemezdir" diyen Kaplan, şöyle devam etti:
 
"İçinde bulunduğumuz barış ve çözüm sürecini de dikkate aldığımız zaman mutlaka seçimler öncesi anayasal ve yol temizliği dediğimiz demokratik, yasal -bunun içinde siyasi partiler, seçim yasaları, seçim barajları var- mutlaka yapılması gerekir. Bu üç seçim olabilir. Ama anayasaya ilişkin seçim, yani referandumun mutlaka başkanlık sisteminden önce olması gerekir. Ve başkanlık seçiminden önce yapılacak bir referandumun halka oylarını özgürce kullanma imkanı vermesi açısından son derece önemlidir. Yerel seçimler 29 Mart, mayıs ayında bir anayasa referandumu, ağustosta da normal Cumhurbaşkanlığı seçimi mevcut takvime göre yapılabilir."
  

Bu haber toplam 1854 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri