Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muhammed Ali: Benim korumam Allah'tır

05.06.2016 13:15
'The Greatist' lakaplı efsane boksör Muhammed Ali'nin 74 yaşında hayata veda etmesinin ardından ardında örnek bir yaşantı bıraktı.

ABD'li efsanevi boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali Clay tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 

Dünya boksunun efsane ismi Muhammed Ali, solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında yaşamını yitirdi. Muhammed Ali'nin ölümü taraflı tarafsız herkesi üzerken akıllarda müslüman boksörün hafızalara kazınan sözleri kaldı.

Muhammed Ali, katıldığı bir canlı yayında "koruman var mı?" sorusuna verdiği yanıtla gönüllerde taht kurmuştu.

1964'TE İSLAM DİNİNİ SEÇTİ

Uzun zamandır parkinson rahatsızlığı bulunan solunum rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Muhammed Ali, 1964'te İslam dinini seçerek Muhammed Ali adını almıştı.

"KORUMAN VAR MI" SORUSUNA EFSANE YANIT

Efsane boksörden geriye ise bir röportajında "Koruman var mı?" diye soran spikere verdiği efsane cevap kaldı. Ali, soruya "Bir korumam var. Gözleri olmasa da görebilen, kulakları olmasa da duyabilen, hafızası olmadan her şeyi hatırlayan. Bir şey yaratmak istediğinde ona sadece 'ol' der. En gizli düşüncelerini bile duyandır. Tahmin et bu kimdir. O Allah'tır. O Benim korumamdır, o senin korumandır." diye yanıt vermişti.

"İSLAM KATİL DİNİ DEĞİL, BARIŞ DİNİDİR"

2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları üzerine Muhammed Ali, başında New York İtfaiyeMüdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve şöyle demiştir:

"Beni asıl inciten, 'İslam' adının bulaştırılması ve 'Müslüman' adının bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım."

resized_ded06-e7b04835muhammedmuhammadalihollywoodwalkoffame
Muhammed Ali "Peygamberim Hz. Muhammed'in adını ayaklar altına koydurmam" deyip, bunda diretince organizatörler talebini kabul etmişler ve Muhammed Ali'nin yıldızını üstüne basılmaması için Kodak Theatre'ın duvarına asmışlardır.

'PEYGAMBERİMİN ADINI AYAKLAR ALTINA KOYDURMAM'

İsmin, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)'den alan Muhammed Ali'ye adının Hollywood Bulvarı'na yazılması teklifi gelir. Tüm yıldızların isimleri ve yıldızlarının yerde, olmasına rağmen bunnun tek istisnası ünlü boksör Muhammed Ali için konulan yıldızdır; Muhammed Ali “ Peygamberim Hz. Muhammed'in adını ayaklar altına koydurmam" deyip, bunda diretince organizatörler talebini kabul etmişler ve Muhammed Ali'nin yıldızını üstüne basılmaması için Kodak Theatre'ın duvarına asmışlardır.

Los Angeles kentinin bir bölgesi olan Hollywood'da bulunan Hollywood Bulvarı, ünlü kişilerin ve dizilerin yıldızlarının bulunduğu bir yürüyüş yoludur. Bu kaldırımda 2.400'den fazla yıldızın ismi bulunmaktadır.

İSTANBUL'A GELMİŞTİ

Muhammed Ali, 1 Ekim 1976 da Milli Selamet Partisi lideri ve dönemin başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan'ın özel davetlisi olarak İstanbul'a gelmişti. 24 saatlik bu ziyaretinde, Sultanahmet camisinde kılınan cuma namazının ardından Topkapı Sarayını ziyaret eden Muhammed Ali, boğazda tekne gezisine katılıp aynı akşam ülkesine dönmüştü.

resized_4835e-0eb53bbdb8eeyxwcaaevcv7

Bu haber toplam 3740 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri