Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öyle yerlerde arama yapılıyor ki...

28.09.2011 14:23
Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefat ettiği helikopter kazası ile ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı.

İZMİR'DE DE ARAMA YAPILDI
     
BBP'nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin olarak, sabah saatlerinde İzmir'de bir astsubayın evinde arama yapıldı.
Malatya Cumhuriyet Savcılığı'nın dün (27 Eylül) çıkardığı arama kararından sonra Malatya, İstanbul, Ankara ve Antalya ile birlikte İzmir'de de sabah erken saatlerde operasyon başlatıldı. Polis ve askeri yetkililer, Hava Eğitim Komutanlığı'nda görev yaptığı ileri sürülen Astsubay A.Ö.'nün evini ve Merkez Komutanlığı'nda görevli olduğu birimi aradı. Arama sonunda döküman ve bilgisayar kayıtlarına el koyulduğu fakat A.Ö.'nün gözaltına alınmadığı öğrenildi.

Yazıcıoğlu ile beş kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili soruşturmayı yürüten özel yetkili Malatya Cumhuriyet Savcılığı'nın talebiyle başlatılan operasyonlarda ele geçirilen belge ve kayıtların Malatya'ya gönderileceği bildirildi.


POLİSLER BELGELERİ İNCELİYOR

Ankara’daki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) gelen polis ekiplerinin, Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili ‘kaza kırım’ raporlarını incelediği öğrenildi.

Kaza kırım üyelerinin odalarını dolaşan ekipler, düşen helikopterle ilgili geçmişe ait belgeleri arıyor. Ayrıca kazanın olduğu andan itibaren bugüne kadar yapılan incelemelerin raporları araştırılıyor.  Bu arada polislerin, hava araçlarının bakım ve onarımlarının takip edildiği Uçuş Standartları Daire Başkanlığı'nda da inceleme yapabileceği öğrenildi.EMEKLİ BİNBAŞININ EVİ ARANDI

BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopter kazasına ilişkin soruşturmayı yürüten Malatya Özel Yetkili Savcılığı’nın kararıyla başlatılan operasyonlar kapsamında Antalya’da emekli binbaşının evi arandı.

Malatya Cumhuriyet Savcılığı’nın dün yapılan toplantıda çıkartılan arama kararı sonrası Antalya Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin sabah saatlerinde Muratpaşa ilçesi Fener Mahallesi'ndeki bir eve operasyon düzenledi. Emekli Binbaşı M.Ç.’ye ait olduğu belirtilen evde yapılan arama yaklaşık 3 saat sürdü. Arama sonunda evdeki bazı doküman, bilgisayarlar ve CD’lere el konuldu. Emekli Binbaşı M.Ç. şehir dışında olduğu için gözaltına alınamadığı belirtildi. CİHAN
5 İLDE EŞZAMANLI OPERASYON

Eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin soruşturmayı yürüten Malatya Özel Yetkili Savcılığı'nın kararıyla başlatılan operasyon kapsamında, 5 ilde belirlenen bazı adreslerde arama yapılıyor.

Alınan bilgiye göre, eski BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ile 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcılığın talebi doğrultusunda, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bazı adreslerde arama yapılmasına yönelik karar verildi.

Mahkemenin kararı doğrultusunda Malatya, İzmir, İstanbul, Ankara ve Antalya'daki bazı adreslere polis ekipleri tarafından operasyon düzenlenirken, söz konusu adreslerde arama yapıldığı öğrenildi.

Polis ekiplerinin arama yaptığı adresler arasında bazı askeri birlik ve lojmanlar ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün de bulunduğu bildirildi.

Bu arada arama yapılan adresler arasında Malatya'da 2. Ordu Karargahı ve askeri lojmanları ile İzmir'in Buca ilçesi Şirinyer semtindeki Merkez Komutanlığı'nın da yer alıyor.  Savcıların gözetiminde yapılan aramalara askeri yetkililer de nezaret ediyor. AAULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM'DAN İLK AÇIKLAMA

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısının talebi doğrultusunda polisin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde inceleme yaptığını bildirdi.

Yıldırım, Swiss Otel'de düzenlenen Kamu Çağrı Merkezleri Konferansı öncesinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yıldırım, ''Bu sabah Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde operasyon başlatıldığı'' yönündeki soruya ''Ne operasyonu, hiçbir şey yok'' karşılığını verdi.

Yıldırım, ''Konu yargıda olduğu için Malatya Özel Yetkili Savcının talebiyle Sivil Havacılıkta bir inceleme yapıyor polis. Herhangi bir gözaltı falan yok. Arkadaşların bilgisine başvuruldu. Bazı bilgi belgeler hakkında bilgiler alındı'' dedi.

Binali Yıldırım, ''Ne tür bilgiler, belgeler hakkında bilgi alındığı'' yönündeki soruyu, ''Bilmiyorum tam detayını. Sadece orada bu kaza kırımıyla ilgili basında son günlerde yer alan iddialara yönelik Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde bir inceleme yapıldı'' yanıtını verdi.

''Helikopterden bazı parçaların sökülmesiyle ilgili'' soru üzerine de Yıldırım, şöyle konuştu:

''Bu iş yargıda, dolayısıyla bizim bu noktada bir değerlendirme yapmamız söz konusu değil. Bu parçaların sökülme işine gelince, onların söküldüğüne dair rapor ve tutanaklar zaten kaza kırım heyeti tarafından yapılmış ve anında oradaki Kahramanmaraş Savcılığına bu raporlanmış. Bizim açımızdan, daha doğrusu kaza kırım ekibi açısından bilinmeyen bir durum değil. O zamandan beri biliniyor. Dolayısıyla iş yargıda olduğundan bu konuda bizim bir değerlendirme yapmamızın anlamı yok.''

Yıldırım, ''helikopterden söküldüğü belirtilen Argus 5000 cihazının bulunmasının, kazanın aydınlatılmasına katkı sağlayıp sağlayamayacağına'' ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

''Bu kanaatleri benim belirtmemin anlamı yok. Dolayısıyla kazaya cihazın sökülmesi veya sökülmemesi neden oldu, olmadı diye bir değerlendirme yapmam şu anda anlamsız. Konu, bütün yönleriyle aslında değerlendirildi, incelendi. Meclis inceledi, Başbakanlık Teftiş Kurulu inceledi, Devlet Denetleme Kurulu inceledi. İncelemeyen kalmadı ve en son yargıya intikal etti. Şu anda yargı, bütün bu iddiaları birer birer gözden geçiriyor hatta bu cihazlarla ilgili de az önce ifade ettiğim gibi Bakanlıkta da ilgili arkadaşlarla savcı talimatıyla görüşme yapıldı. İncelemelerde bulunuldu, artık bundan sonra yapmamız gereken bekleyip mahkemenin tespitlerini, sonuçlarını görmek.''

Yıldırım, ''Peki cihazlar neden sökülmüş olabilir'' sorusuna, ''Hiçbir fikrim yok'' yanıtını verdi.

AA

Bu haber toplam 2170 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri