Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Sök' emrini kim verdi?

22.09.2011 12:49
Cumhurbaşkanı Gül'ün, Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin açıklaması gündeme bomba gibi düştü.
Cihazı söken kişinin resmi bir görevli olduğu, ifade verdiği ortaya çıktı. Savcı şimdi 'sök emrini' verenin peşinde
 
BBP'nin merhum lideri Muhsin Yazcıoğlu ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasına ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı açıklama deprem etkisi yarattı. Gül, kaza sonrasına ilişkin izlediği bir videoya değinmiş 'birileri cesetlerle ilgilenirken, birilerinin de helikopterin hafızasını özel tornavidayla söktüğünü' söylemişti. Gül'ün açıklaması 'hafıza kartını kim söktü' sorusunu gündeme getirdi.
 
Görüntüleri savcılıkta izleyen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile MKYK üyesi parti avukatı Kemal Yavuz söken kişinin resmi görevli olduğunu söyledi. Avukat Yavuz DDK'nın elde ettiği görüntülerin Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nda bulunduğunu belirterek, 'Savcılık o kişinin kimliğini bir süre önce belirledi. Görüntüdeki kişi enkaz kaldırma çalışmasında hiçbir görevi olmayan resmi görevli. Sayın Gül'ün bahsettiği kişi savcıya geçtiğimiz günlerde ifade verdi, serbest bırakıldı. Şu an tutuklu yok, henüz dava açılmadı. Savcılık şimdi bu kişilere hafıza kartını kimlerin söktürdüğünü bulmayı hedefliyor' dedi. Yavuz, 'Bu resmi görevli asker mi sivil mi ? sorusuna ise 'Asker demiyorum. Ancak asker değil de demiyorum' şeklinde yanıtladı. 
 
ELİMİZDEKİ TEK DELİLDİ 
 
Yavuz kazanın tüm ayrıntısının hafıza kartında saklı olduğunu belirterek, 'O hafıza kartı veri taşıyordu. Bize olayın aydınlatılması ile ilgili bilgi verecek tek delildi. Faillerin talimatıyla başka bir fail tarafından ortadan kaldırıldı. Çalındı' dedi. 
 
3 KİŞİNİN İFADESİ ALINMIŞTI
 
Yavuz'un sözleri gözleri soruşturmaya çevirdi. Daha önce, kazanın yaşandığı dönem Kahramanmaraş Jandarma Komutanlığı'nda görevli Yarbay A.E. 'şüpheli', Yarbay H.T.  'tanık' sıfatıyla ifade vermişti. Bu iki isimden önce de Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral A.L.'nin 'aramada ihmal' iddiası nedeniyle ifadesi alınmıştı. Helikopterin düştüğü 1 km'lik bölgenin koordinatlarının tespit edildiği, buna karşın enkazın bulunduğu bölgeye bakılmadığı öne sürülmüştü.
 
21'inci saniye şoke etti
 
Cumhurbaşkanı Gül'ün, Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının yaşamını yitirdiği kazaya ilişkin açıklaması olayı yeniden gündeme taşıdı. Gül'ün işaret ettiği 'cihazı sökme' anının ise izlediği videonun 21'inci saniyesinde yaşandığı öne sürülüyor. İddiaya göre video Cumhurbaşkanı'na Ağustos başında ulaştı. Görüntülere göre kaza bölgesinde cenazeler dua eşliğinde kaldırılıyordu. Cumhurbaşkanı önce bir kez videoyu izledi. Gelen notta '21'inci saniyeye bakın' yazısı olduğu için ikinci kez daha dikkatli izledi. 21'inci saniye Cumhurbaşkanı'nın çarpıcı açıklamasının da nedeni oldu. Çünkü o anki görüntüye göre birileri cenazelerle ilgilenirken başka birileri de cihazı söküyordu.
 
AKŞAM
Bu haber toplam 2950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri