Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muhteşem Yüzyıl'a Bir Tepki Daha Eklendi

07.01.2011 11:24
Bem-Bir-Sen: Dünyada heyecan uyandıran Osmanlı Milletler Topluluğu Projesi birilerine rahatsızlık mı verdi?

Show TV’de yayınlanmaya başlanan ve Osmanlı’nın en büyük, en adaletli İmparatorlarından olan Kanuni Sultan Süleyman’ı  “edep ve ahlak yoksunu, şehvet düşkünü” gibi göstermeye çalışan, Osmanlı Sarayları’nı “fuhuş yuvası” olarak addeden Muhteşem Yüzyıl filmine Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası da büyük tepki gösterdi.

600 yıl dünyaya hükmeden, adaletleri, hoşgörüleri ve kahramanlıklarıyla cihana nam salan Osmanlı Hakanlarını sanat adı altında küçük düşürmeye çalışmanın kimsenin haddi olamayacağını belirten Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, RTÜK’ün Osmanlı’yı karalamayı, aşağılamayı hedef alan bu tür dizi ve diğer yapımlara geçit vermemesini istedi.

Henüz gösterime girmeden fragmanları izleyen 5 binin üzerinde vatandaşın diziyi RTÜK’e  şikayet ettiğini hatırlatan Turbay,  vatandaştaki bu duyarlılığın ilgililerden de beklendiğini söyledi.

Dizinin yapımcısının, senaristinin ve yayınlanan kanalın protesto edilmesi gerektiğini ve dizinin derhal yayından kaldırılması gerektiğini kaydeden Turbay, Türkiye genelindeki bütün Bem-Bir-Sen teşkilatlarında bu konuda ciddi bir tepkinin oluştuğunu ve il ve şube başkanlıklarından RTÜK’e şikayet mesajları yağdığını ifade etti.

Özellikle Türkiye’nin son birkaç yıldır izlediği başarılı dış politikanın dünyada kabul görmesinden, Osmanlı Milletler Topluluğu Projesi’nin heyecan uyandırmasından rahatsız olan mihrakların Osmanlı’yı çeşitli vesileler ile kötüleme gayretlerinin yeni olmadığını da kaydeden Mürsel Turbay, millet olarak buna izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 2110 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri