Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mültecilere Utandırıcı Yunan Zulmü

29 Ocak 2009 / 09:57
Gece yarısı silah zoruyla nehir kıyısına getirilen çocuklu mülteciler nehre atılıyor...
Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, Yunanistan'ın insanlık dışı muamele yaptığı çocuk mültecileri, geceyarısı olunca Meriç Nehri'ne atıp Türkiye'ye geçmeye zorladığını açıkladı...

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch - HRW), Yunanistan'ın mültecilere insanlık dışı muamele yaptığı ve gece yarısı Meriç Nehri'ne atarak Türkiye'ye geçmeye zorladığını açıkladı. Örgütün, Avrupa'daki çocuk bölümü yetkilisi Simone Troller'ın Yunanistan'da kaçak çocuklarla yaptığı görüşmelerde tüyler ürpertici gerçekler ortaya çıktı. Troller'ın HRW'nin internet sitesinde 25 Ocak'ta yayımladığı yazısında yer alan iddialara göre, Türkiye'nin kara sınırına yakın yerlerde yakalanan göçmenler 60 ila 100 kişinin bir arada konulduğu aşırı kalabalık polis nezarethanelerinde tutuluyor. Gece yarısı silah zoruyla Meriç Nehri kıyısına getirilen çocuklu mülteciler, Türk sınır muhafızlarının devriyesinin hemen ardından nehre atılıyor ve karşıya geçmeye zorlanıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, "Yaşamaya Terk Edilmek" (Left to Survive) adıyla Yunanistan'daki çocuk göçmenlerin durumunu anlattığı raporda, bu ülke ve Türkiye'de görüşülen 41 göçmenin bu muameleye maruz kaldığına dair tanıklıklar da yer alıyor.

AFGAN DUVUT ANLATIYOR

Avrupa'da göçmenlere en kötü muamele uygulayan ülke olarak gösterilen Yunanistan hakkında dehşet verici iddialar bununla da bitmiyor. Simone Troller, rapor hazırlamak için gittiği ülkede Afgan bir çocuğun Ege Denizi'nde başına gelenleri şöyle anlatıyor: "14 yaşındaki Afgan çocuk Davut, bana Yunan Sahil Muhafaza'nın Mayıs 2007'de şişme botlarını nasıl durdurduğunu ve kendisiyle diğer göçmenleri döverek Türkiye kıyısı yakınına götürüp, motor ve kürekleri aldıktan sonra botu delerek kendilerini akıntıya terk ettiğini anlattı. Davut, 'Türkiye kıyılarını görünce Yunan polisler bizi tekrar botlara koydu. Küçük bir motorumuz vardı ama hem onu, hem de iki küreğimizi aldılar. Polis, botta bir delik açtı. Yakalanmadan önce sorun yoktu ama tekrar bindirildiğimizde su alıyordu. Ellerimizle botu hareket ettirmeye çalıştık. Rüzgâr kuvvetliydi ve hiçbirimizin can yeleği yoktu'"

ÇOCUK SAYISI BİNİ BULDU

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre geçen yıl, Yunanistan'a mülteci olarak giden çocuk sayısı bini buldu. Simone Trolley ise Yunanistan'ın iltica hakkı verdiği mülteci oranının binde sadece 3 olduğuna dikkat çekiyor. Trolley, Avrupa ülkelerinin göçmenlere uygulanan kötü muameleyi görmemeyi tercih ettiğini belirterek şunları söylüyor: "Yunanistan, Avrupa'nın ön cephesinde ve Birliğin dış sınırlarının korunması için işbirliğine ihtiyacı var. Ancak bu iş birliğinin yüksek standartlara dayanması gerekirken, öteki AB üyeleri, Yunanistan'ın onların yerine mültecileri uzak tutmak için pis işler yürütmesi karşısında kafalarını çevirmeyi tercih ediyorlar." Örgütün Kasım 2008'deki "Döner Kapıda Sıkışanlar" raporuna göre ise Türk Genelkurmayı, Yunanistan'ın 2002-2007 yılları arasında yaklaşık 12 bin üçüncü ülke uyruklu kişiyi "sınırlarına bıraktığını" söylüyor.

Örgüt uyarıyor kulak veren yok

Örgütün Kasım 2008'de yayımladığı 123 sayfalık "Döner Kapıda Sıkışanlar" (Stuck in a Revolving Door) adlı raporda ise Türkiye ile Yunanistan arasında kalan mültecilerin durumu konu ediliyordu. Raporda; Yunanistan'ın Evros (Meriç) bölgesinde polislerin sistematik olarak, göçmenleri yakalayıp, yasal zorunluluk olan kayıt altına alma, resim çekme, parmak izi alma ve tıbbi muayeneden geçirme işlemlerini yapmadan günlerce gözaltında tuttuğunu belirtiyor. Yeterli sayıda göçmeni topladıklarında ise gece yarısı Evros/Meriç nehrine götürülüp, gizlice ve zorla Türk tarafına yolladığı da ifade ediliyor.

Bodrum'da 4 kaçağın cesedi sahile vurdu

Muğla'nın Bodrum ilçesi, Akyarlar köyü sahilinde 3 erkek cesedi gören balıkçılar, durumu jandarmaya bildirdi. Gece boyunca fırtınanan hâkim olduğu bölgeye gelen jandarma ekipleri, sahildeki otların arasında 4'üncü bir ceset daha buldu. Gece 10-12 kişilik bir grubun botla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmek isterken boğulmuş olabileceğini düşünen jandarma, geniş çaplı araştırma başlattı. Arama çalışmalarına denizden sahil güvenlik botları karadan da zabıta ve itfaiye ekipleri destek verdi. Sabah yürüyüş için sahile inince cesetlerden birini bulan Hanefi Demir (26) adlı kişi, "Gece aşırı sağanak yağış ve fırtına vardı. Altı mil uzaktaki Kos'a geçmek isterken boğulmuş olabilirler" dedi. Savcılık, soruşturma başlattı.

Edirne'de mültecilerden rüşvet alan 4 polis memuru tutuklandı

Edirne'de yasadışı yollardan yurtdışına kaçmak isterken yakalanan mültecilerden rüşvet aldıkları ileri sürülen 4 polis memuru, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yunanistan veya Bulgaristan'a yasadışı yollardan geçmek üzereyken yakalanan mülteciler, ifadelerinde Edirne Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polisler A.E., F.Y., H.S.E., H.M'nin kendilerinden rüşvet aldığını öne sürdü. Bunun üzerine, İl Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan 4 polis, daha sonra adliyeye gönderildi. Zanlılar tutuklandı.
Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri