Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mumcu muhafazakarları çok kızdıracak

26.12.2011 18:49
Erkan Mumcu siyaseti bıraktıktan sonra ilk kez ortaya çıktı
Anavatan Partisi eski genel başkanlarından Erkan Mumcu, uzun bir aradan sonra yeniden ortaya çıktı ve Türkiye'deki muhafazakar kesime yönelik sert eleştirilerde bulundu.
 
"BU KİTLE LÜMPEN KİTLEDİR"
Sanat yaşamının 25.yılını dolduran Yönetmen İsmail Güneş onuruna düzenlenen gecede söz alan Mumcu, Türkiye'de kendisine muhafazakar diyenlerin öncelikle kendi köylülüklerini itiraf etmeleri gerektiğini belirtti. Muhafazakarlığın henüz Türkiye'de tanığı olunan bir şey olmadığını ifade eden Mumcu: "1960'lara kadar Türkiye'de hâla muhafazakârlığa rastlamak mümkün. Kentliliğini bilen ve hala Osmanlıdaki medeniyet mirasının varisi olma yetkinliğine sahip kentli insanlar vardı. Kentli muhafazakarlar vardı. Kentler taşralılar tarafından işgal edildiğinden beri Türkiye'de kendisine "muhafazakar" diyen bir lümpen kitle var. Bu kitle lümpendir çünkü kendi gerçek durumunun kendi kimliğine ilişkin gerçeği yansıtan bir bilince sahip değildir." dedi.
 
Eleştirilerine muhafazakarlar üzerinden devam eden Mumcu, şu ifadelere yer verdi: "Türkiye'deki taşralı kitlelerin Müslümanlığı bile üstlenilmiş bir kimliktir. İdrak edilmiş içselleştirilmiş yaşanılabilinir bir kimlik değildir. Eğer yaşayabildikleri bir kimlik olarak içselleştirebilmiş olsalardı bu onları her şeyiyle ortaya çıkardı. Şiirle, sanatla ,estetikle, mimariyle, iç mimariyle kültürel varlık olmasıyla her şeyiyle ortaya çıkardı."
 
SEÇİMLERDE SANDIĞA GÖMÜLMÜŞTÜ
Hatırlanacağı üzere; Erkan Mumcu'nun 22 Temmuz 2007 Köşk seçimi öncesinde askerlerin baskısıyla seçimlere katılmadığı iddia edilmişti.
 
2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’dan “seçime katılmaması” yolunda bir mesaj aldığı iddia edilen dönemin Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, “Ne doğrudan ne dolaylı bir mesaj gelmedi. Bunlar çocukça yalanlar” demişti.
 
Ancak Mumcu, Köşk seçimleri sürecindeki tavrından sonra Türk siyaset sahnesinden en hızlı kaybolan isimler arasında çoktan yerini almıştı..
Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri