Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'MUMCU TUTANAKLARINDA TAHRİFAT YAPILDI!'

09.12.2012 12:35
Uğur Mumcu soruşturmasının tutanaklarında tahrifat yoluyla karartma yapıldığı iddialarına yönelik dikkat çeken açıklamalar...

TBMM Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonu Sözcüsü ve eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, Uğur Mumcu soruşturmasının tutanaklarında tahrifat yoluyla karartma yapıldığı iddialarına açıklık getirdi.

Zaman’a konuyla ilgili çarpıcı bilgiler veren Erdem, Emniyet soruşturması sürecinde belgelerde yapılan tahrifatla, belli odakların işin dışına çekildiğini söyledi. Suikastın arkasında derin bir yapının bulunduğuna işaret eden Erdem, soruşturma dosyasının yeniden açılmasını istedi. “Tahrifatlar, o odakları işaret ediyor. Bir yönlendirme ve karartmadır. Belli odakları işin dışına çekmeye yöneliktir. Bunların aydınlatılması gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı. Erdem, dönemin MİT Müsteşarı Teoman Koman ve DGM Savcısı Nusret Demiral’ın, resmî yazıya rağmen, ‘devlet sırrı’ meselesinin arkasına sığınarak komisyona bilgi vermeye gelmemelerini de eleştirdi.

Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonu Sözcüsü ve eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem “Araştırmalarınızda engellemelerle karşılaştınız mı?” sorusuna iki isme işaret ederek cevap verdi: “Dönemin MİT Müsteşarı Teoman Koman ve DGM Savcısı Nusret Demiral.” Bu iki ismi de resmî yazıyla komisyona davet ettiklerini söyleyen Eşref Erdem, ancak kendilerinin, ‘Gelmiyorum’ cevabını verdiklerini kaydediyor. Erdem, “Devlet sırrı meselesinin arkasına sığınıp gelmediler. Komisyonun, çağrılmalarına rağmen gelmeyenlere karşı bir şey yapma gücü yok. Bu yüzden Meclis komisyonları yeniden düzenlenmeli.” diyor.

Cinayetin arkasında derin bir yapılanmanın söz konusu olduğunu iddia eden Eşref Erdem, hazırladıkları raporun tek eksiğinin bu derin yapılanmadan fazla söz edilmemesi olduğunu belirtiyor. Erdem, ‘Emniyet’in soruşturma tutanaklarıyla ilgili tahrifat yapıldığı’ iddiasıyla ilgili soruya ise tahrifatı doğrulayarak, bu durumun derin odaklara işaret ettiği cevabını veriyor. Erdem, “Bunların aydınlatılması gerekiyor.” değerlendirmesini yapıyor.

Tamamı için tıklayınız 

Bu haber toplam 1992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri