Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İmam Hatipler misyonunu tamamladı

26.06.2012 21:43
Hürriyet değil Zaman yazarı yazdı: İMAM HATİPLER MİSYONUNU TAMAMLADI. Bu alan bataklık bir alan..

Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne, bugünkü köşe yazısında İmam Hatipler'le ilgili dikkat çekici satırlara imza attı. Bu okulların artık misyonunu tamamladığını iddia eden Türköne, 4+4+4 eğitim sistemiyle artık İmam Hatip okullarına ihtiyaç kalmadığını öne sürdü. Eleştirilerini bir adım daha ileri götüren Türköne, 'İmam-Hatiplerin artık misyonunu tamamladığını ve bu okullar üzerine inşa edilecek din eğitiminin ve doğrudan genel eğitimin gelecekte büyük sorunlara yol açacağını düşünüyorum. Bu alan bataklık bir alan.' diye yazdı.

İşte Türköne'nin o yazısı

İmam-Hatip okulları misyonunu tamamladı mı? İmam-Hatipler, tartışmalı tarihleri boyunca sıradan eğitim kurumları olmadılar.Mezunlarına bir kimlik, kişilik hatta dünya görüşü kazandırdılar.

TÜRKİYE'Yİ İMAM HATİP LİSESİ MEZUNU BİR BAŞBAKAN YÖNETİYOR

Bugünün muhafazakâr hegemonyası içinde çelik çekirdeği, bugün sayıları yüz binlere varan İmam-Hatiplilerin oluşturması, başlıktaki soruya verilecek cevabı sorunlu hale getiriyor. Türkiye, İmam-Hatip lisesi mezunu bir başbakan tarafından yönetiliyor. Yakın kadrosunda çok sayıda İmam-Hatipli var. Son eğitim reformu İmam-Hatiplerin önünü açacak, itibarını yükseltecek şekilde ilerliyor. 4+4+4'ün ikinci aşaması için bazı okullar İmam-Hatip ortaokullarına dönüştürülüyor. Peki doğru mu? Bu soruya İmam-Hatipleri değil, Türkiye'nin din eğitimi ihtiyacı başta olmak üzere eğitim alanında geçirdiği değişimi merkeze alarak cevap vermemiz gerekmez mi?

MİSYONLARINI TAMAMLADILAR

İmam-Hatiplerin artık misyonunu tamamladığını ve bu okullar üzerine inşa edilecek din eğitiminin ve doğrudan genel eğitimin gelecekte büyük sorunlara yol açacağını düşünüyorum. Bu alan bataklık bir alan. Mevsime göre sular çekiliyor, mevsime göre her adımınız batağa gömülüyor. İmam-Hatip modelinin eğitim sistemi içindeki ağırlığı din eğitimi sorununu çözmüyor, tersine sürekli bir siyasî bir kavga konusu olarak gündemde tutuyor. Devlet iktidarı için verilen kavganın gerekçelerinden birini bu tartışma oluşturuyor. Halbuki İmam-Hatiplerin karşıladığı ihtiyacın artık devletin dışına çıkartılması, yani sivil topluma emanet edilmesi gerekiyor.

HALK VE DEVLETİN YEGANE UZLAŞMA NOKTASIYDI

Önce İmam-Hatip okullarının, Tevhid-i Tedrisat Kanunu'na dayandığını hatırlatalım. Bu okullar, eğitimde devlet tekelinin eseri. Müslüman halk, devletle kavga etmeden din eğitimi ihtiyacını karşılamak için bu kapıyı zorladı. Uzun askerî vesayet dönemlerinde İmam-Hatipler, yıllar boyu halk ile devletin neredeyse yegane uzlaşma alanı olarak kaldı. Bu okulların tamamına yakınının binası doğrudan halk tarafından yapıldı. Yanlarına pansiyonlar inşa edildi. Masrafları hayırseverler marifetiyle karşılandı. Yine bu okullar sayesinde başka türlü tahsil imkânı bulamayacak gençler, toplumun üst katlarına tırmanma imkânı buldu. İmam-Hatipler İslâm ülkeleri de dahil, dünyada bir benzeri olmayan Türkiye'ye özgü din eğitimi modelidir. Bu model başarılı oldu. Yıllar boyu halk, bu okullar üzerinden ceberrut devletle aralarındaki buzları çözmeyi başardı. Tabii her dönemde de bu okullar bitmez tükenmez siyasî kavgaların merkezinde yer aldılar.

İmam-Hatip modeli, din eğitiminin genel eğitim ile kaynaştırılmasına dayanır. Hem genel eğitimi almayı hem de din eğitiminden yararlanmayı bu model mümkün kılmıştır. Genel lise eğitimi alanlar için devlet, bu okullar aracılığıyla din eğitimi imkânı sunmaktadır.

İMAM HATİPLER'E ALTERNATİF KURUMLAR VAR

Bugün bu okullara duyulan ihtiyacı karşılayacak alternatifler var. Toplum, her ara dönemde mağdur edilen bu okullara alternatif eğitim kurumları oluşturdu. Din eğitimi ihtiyacı artık organik ve daha samimi şekillerde karşılanıyor. Sivil toplum gelişti. Devletin himayesine girmeden gelecek nesilleri yetiştirecek sağlam kurumlar ortaya çıktı. Din eğitimi ihtiyacı genel eğitim içinde artan oranlarda doğrudan sivil toplum organizasyonları tarafından karşılanıyor. Diyanet İşleri'nin hafızlık eğitimini sürdürdüğü Kur'an kursları ise geleneksel din eğitimi ihtiyacına tatmin edici bir şekilde cevap veriyor.

BU KURUMLAR DİNİ EĞİTİM İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR

Söylenecek söz: İmam-Hatipler artık tarihi misyonunu tamamladı. Bu okullar vasıtasıyla toplumun din eğitimi ihtiyacını karşılamak artık doğru değil. Genel eğitim içine sokulan seçmeli dersler, zaten bu okulların gördüğü ihtiyacı karşılayacak. Artık miadını dolduran bu okullarda ısrar etmek, sadece bu okullardan mezun olanların nostaljik özlemlerini tatmin eder. Ne din eğitimine, ne de eğitim sistemine bir katkı sağlamaz. Genel eğitim sistemi, bu modelin baskısı altında ezilir. Daha ötesi din eğitimi ihtiyacını hep devlet iktidarının sınırları içine hapseder. Siyaset bu mevzu üzerinden kutuplaşmaya ve verimsiz tartışmalara sürüklenir.

İmam-Hatipler çok hayırlı hizmetler yaptılar. Türkiye'ye çok şey kazandırdılar. Ama artık görev tamamlandı, ömürleri sona erdi. Sayıları meslekî ihtiyacı karşılayacak ölçüde sınırlanmalı ve genel eğitim içinde din eğitimi ihtiyacını karşılayan okul modeli olmaktan çıkartılmalı.

Bu haber toplam 5044 defa okunmuştur
yeni bir şey değil ki
Zübeyr
sizin ihl düşmanlığınız eskiden beri var, ille kadın erkek birarada eğlenelim birarada okuyalım, papalarla diyalog içinde olalım istiyorsunuz. Ama bu halk bunu yemez, yemeyecek, siz gidin olimpiyat adı altında dine bir gram katkısı olmayan organizasyonlar yapmaya devam edin. Bizden yani gerçek halktan ise bir sonraki hamleyi bekleyin.
27 Haziran 2012 Çarşamba 11:56
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Senin neyin peşindesin türköne
Birol Türk
İHL miadını doldurdu derken öne sürdüğün sebeplerin hiç biri geçerli değil.Çünkü o nedenlerin hepsi İHL nin dışındakilerden kaynaklanan sebepler. Türkiyede İslam da birçok tartışmalara sebep oluyor.Öyleyse yakında İslamdan vaz geçelim dersen şaşmayız. İHL ler doğuş olarak farklı doğmuş ama yüklendiği misyon olarak hala tüm senin gibi içten görünenlerin ve açıktan dıştan görünenlerin düşmanlığına rağmen görevine devam etmektedir ve edecektir. Çünkü bu ülkenin gerçek sahipleri İHL sahip çıkacak ve çocuklarını orada okutacaktır. Sivil kuruluşlara gelince onlarda dini eğitimlerini zaten yapıyorlar engel yok. Bütün bunların arkasında sen bu emri kimden aldında bu yazıyı yazdın. İHL gelecekteki tasarlanan hangi projeye engel gözüktü.Diyaloğamı yoksa tasarlanan yeni din oluşturmaya mı..................
27 Haziran 2012 Çarşamba 08:30
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri