Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat Karayılan siyasete girmek istediğini belirtti

12.04.2013 22:26
PKK Terör Örgütü'nün lider kadrolarından biri olan Murat Karayılan, savaşın bitmesinin ardından Türkiye'ye gelerek siyasi hayatta aktif rol oynamak istediğini belirtti

 

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, New York Times gazetesine verdiği açıklamada, "Gerillalarımız silah bırakamaz, bu son konudur, sürecin sonunda konuşulacak son konudur" dedi. Karayılan ayrıca, savaşın bitmesinin ardından Türkiye'ye gelerek Kürt haklarının geliştirilmesinde siyasi bir rol oynamak istediğini belirtti.

New York Times gazetesinde yayımlanan Tim Arango'nun söyleşisinde, Murat Karayılan, "Sorunları barış ve diyalog yolu ile çözmek istiyoruz" dedi. Karayılan "fakat Kürtleri eşit vatandaşlar olarak kabul etmezlerse, sorun çözülemez" dedi.

Irak'ın Zargalı bölgesinde konuşan Murat Karayılan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm süreci stratejisine ilişkin "Daha ciddi bir yaklaşım gerektiriyor. Erdoğan duruma ciddi yaklaşmıyor, ardındaki derin tarihi anlamıyor. Herkes anlamalı ki gerilla güçleri bugüne kadar, başarılı bir şekilde mücadeleyi sürdürmüştür." dedi.

Haberde Murat Karayılan'ın PKK'nı komutanı sıfatı ile doğrudan otoritesi olmasa bile Suriye'deki Kürt gruplar üzerinde etkisi olduğu belirtildi. Ayrıca Kürtlerin çoğunluğunun Türkiye'nin batı ülkeleri ve ABD ile yakın ilişkilerin faturasının Kürtlere çıkarıldığı söylediği aktarılıyor. Murat Karayılan batı ülkelerinin Türkiye ilişkisi hakkında "Suriye'de Kürtler daha seküler ve demokratik grupları temsil ediyor. Fakat Batı Suriye'deki Kürtlerle ilişkilerini geliştirmiyor. Neden? Çünkü Türkiye ile olan ilişkilerinden ötürü."dedi.

Murat Karayılan, eğer savaş biterse Türkiye'ye gelmeyi umduğunu belirterek, Kürt haklarının geliştirilmesinde siyasi bir rol oynamak istediğini söyledi. Murat Karayılan "Şiddeti bir kenara koyduktan sonra, demokratik bir toplumun kurulması gerekecek." dedi.

Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri