Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MÜSİAD faiz arttırımına tepki gösterdi

31.01.2014 00:17
MÜSİAD, Merkez Bankası'nın faiz arttırımına, 'Bu radikal değişikliği doğru bulmuyoruz' diyerek tepki gösterdi.


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından açıklanan faiz kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

MÜSİAD'DAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA
"Reel sektörün temsilcisi olarak, Türkiye ekonomisine güvenimizi her fırsatta dile getirerek, Gezi olaylarından başlayarak, 17 Aralık soruşturmasına kadar uzanıp bugünlere gelinen süreçte, MB’nin faiz artırımı üzerindeki baskıyı kırmaya çalıştık. TL’deki değer kaybı ile MB üzerinde son günlerde artan faiz baskısını, elindeki alternatif araçlarla giderebileceğine yönelik görüşlerimizi belirtmiştik. MB da, farklı zamanlardaki açıklamalarında, alternatif araçlar kullanılarak, öncelikle kur üzerindeki baskının bertaraf edilebileceğini dile getirilmişti.

'BU RADİKAL DEĞİŞİKLİĞİ DOĞRU BULMUYORUZ'
Bugün gelinen noktada, MB, faizlerin artırılması yönündeki baskılara direnemeyerek radikal bir kararla, faiz koridorunda ortalama 400 baz puan artışa gitti. Ülkemizin makro ekonomik göstergeleri açısından olumsuz bir tablo olmamasına rağmen, son 9 aylık yüzde 4'lük büyüme ortalaması ve bu büyümede reel sektör yatırımlarının 3'üncü çeyrek itibariyle artış göstermesine rağmen, bu radikal değişikliği doğru bulmuyoruz."

Bu haber toplam 1432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri