Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MÜSİAD Torba Yasaya süre istedi

27.04.2011 00:18
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen, vergi ile prim alacaklarına ödeme kolaylığı getiren uygulamadan daha etkin bir biçimde yararlanılması adına ek süre talep etti.

MÜSİAD’dan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Torba Yasa olarak adlandırılan kanunla gelen mali af kapsamında geçen iki ay gibi kısa bir sürede, 3 milyon civarındaki başvuruyla 35 milyar TL’lik borcun yapılandırılmış olması çok önemli bir gelişmedir. Bu yerinde uygulamayla kamuya, daha şimdiden 18 milyar TL tutarına varan taahhütlerle ciddi bir kaynak aktarılacaktır. Ancak, takdir etmek gerekir ki, tasarının süratle kanunlaşıp hayata geçirilmesi ile birlikte gerek mükellefler gerekse uygulamanın yapıldığı kurumlar, mevzuattaki bu ayrılığa adaptasyon anlamında sorunlarla karşılaşmıştır.

Senede bir defa ibraz edilen Kurumlar Vergisi Beyannamesi’nin hazırlanma sürecinin ve diğer kimi vergilerin ödenme zamanının aynı döneme denk gelmiş olması, mükelleflerin ve mali müşavirlerin yoğunluğunu oldukça arttırmıştır. Tüm bunların sonucu olarak, hem mükellefler hem de kamu için büyük bir fırsat olarak değerlendirilen Yeniden Yapılandırma uygulaması için belirlenmiş olan süre kısıtlı kalmıştır. Dolayısıyla, Cumhuriyet tarihinin en önemli yeniden yapılandırması olan ve mükelleflerin ilgi gösterdiği bu uygulamadan daha kapsamlı ve etkin bir şekilde faydalanabilmek için bitiş tarihi yeniden gözden geçirilmelidir. Tanınacak ek bir sürenin, hiçbir olumsuz etkisi olmayacağını, aksine kamuya ek kaynak getireceğini göz önüne almak gerekmektedir. Bu bağlamda, kanunun Bakanlar Kurulu’na vermiş olduğu başvuru süresine dair 1 aylık uzatma imkanından yararlanılması gerektiğine kanaat getirmekteyiz.”

Bu haber toplam 1352 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri