Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslüman Alimler Birliği'nden Charlie Hebdo çağrısı

16.01.2015 00:28
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden, Fransa'daki Charlie Hebdo dergisinde yer alan hakaret içerikli karikatürleri dünya genelinde protesto etme çağrısı yapıldı.

İslam ülkeleri hükümetlerinden, peygamberlere veya semavi dinlere hakareti suç sayacak bir yasanın Birleşmiş Milletler'den çıkarılması girişiminde bulunmaları talep edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dünya Müslüman Alimler Birliği, imam ve hatipleri, her türlü aşırılıktan sakınarak insanları doğru yola yöneltmelerine davet ediyor. İfade özgürlüğü adı altında fitne yaymanın, akıllı bir kimse tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. İslam, Kur-an'ı Kerim ve Peygambere yapılan hakaretlerin devam etmesi korkunç sonuçlara sebep olabilir, çünkü bunlar şiddeti doğurur. Doğrunun yanında yer alarak hakaret içerikli karikatürlere tepki veren ve özgürlükçüleri vicdanlı olmaya çağıranlara teşekkür ederiz."

Karikatür dergisi Charli Hebdo'nun Paris'teki ofisine, 7 Ocak'ta düzenlenen silahlı saldırı ve sonrasında yapılan operasyonlarda 17 kişi yaşamını yitirmişti. Dergi, saldırılardan sonra basılan dünkü ilk sayısında Hz. Muhammed'i tasvir ettiği iddia edilen karikatürler yayımlamıştı.

Bu haber toplam 2528 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri