Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslüman Müslümana bunu yapar mı?

28.10.2012 03:49
Nüfusunun yüzde 90'a yakını Müslüman olan Bangledeş, Türkiye'den giden yardım ekiplerini engelliyor.
Mahmut Hüdayi Vakfı gönüllüsü Sami Belen, yaptığı açıklamada, şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanlarının kaldığı kamplara kurban kesimi için giderken gözaltına alındıklarını belirtti.

Serbest kalmalarına rağmen otellerinde dahi sivil polis ekiplerince izlendiklerini dile getiren Belen, şunları kaydetti:

''Teknaf'ta polis güçleri tarafından çevrildik. Sorgusuz sualsiz polis merkezine götürüldük. Yaklaşık 5 saat bizi gözaltında tuttular. Neden geldiğimizi, niye yardım etmek istediğimizi sordular, kesinlikle yardımlara izin vermeyeceklerini belirttiler. Sonra otele gönderdiler. otelde de istihbarat elemanları hala bizi adım adım izliyor. Bangladeş Hükümeti Arakan Müslümanlarına yardım etmemizi istemiyor. Ama çok şükür biz değişik kanallarla kurbanlarımızı kestik.''

GÖZALTINA ALINMA SÜRECİ
Bangladeş'te Myanmar sınırındaki kamplara ulaşmak için sabah erken saatlerde yola çıkan yardım kuruluşu görevlilerinden bazıları Bangladeş güvenlik güçlerince kamp yolundan geri çevrilmiş, bazıları da kampın girişinde gözaltına alınmıştı. 18 Türk yardım kuruluşu görevlisi, 5 saatlik gözaltının ardından serbest bırakılmıştı.
 
Bu haber toplam 3448 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri