Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Müslüman Terörist' Damgası hayatını kararttı

15.08.2011 03:24
'Müslüman Terörist' Damgası Yüzünden 10 Yıl İşkence Gördü...

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM 

Amerikan istihbarat ötgütü CIA tarafından, ’Müslüman Terörist’’ iddiasıyla, İsveç’ten attırılan ve ülkesi Mısır’da10 yıl hapis yatan, suçsuzluğu ortaya çıktıktan sonrada bütün hakları iade edilen Ahmed Agiza ilk defa konuştu.

İsveç Devlet Televizyon kanalı SVT’ye konuşan Agiza, 10 yıl boyunca sistematik olarak işkence gördüğünü iddia etti.

Ben ne Müslüman teröristim, nede normal teröristim’’ diye kendini savunan Agiza,’’En çok zoruma giden ailemden ve çocuklarımdan uzun yıllar ayrı kalmam’ dedi.

Birçok organının işkence sebebiyle iflas ettiğini söyleyen Agiza,’’ Yürümekte ve ayakta durmakta zorluk çekiyorum. Doktorlar işkenceden dolayı belden aşağıkısmi felç olduğumu söylüyorlar. 10 yıl boyunca bana sistematik olarak işkence yaptılar. Vücuduma elektrik verdiler. Değişik işkence aletlerini vücudumda kullandılar. İşkenceden sonra bir doktor geliyor, hayatta kalıp kalmadığımı kontrol ediyor, daha sonrada baygın vaziyette hücreme götürüyorlardı.’’ Diye konuştu.

İsveç’e zarara verecek hiçbir illegal işlerin içerisinde bulunmadığını belirten Agiza,‘’2001 yılında, Stockholm’de gizli işler çeviren CIA ajanlarına suçsuz birşekilde teslim edildim. CIA ajanları tarafından uçakta sorgulanarak, Mısır hükümetine iade edildim. CIA baskısıyla en değerli 10 yılımı ailemden uzak, işkence altında hapishanede geçirdim. Suçsuz olduğum ortaya çıktı. Şimdide sağlığımdan oldum. Doktorlar birçok organımın tedavi edilemez şekilde işlevini yitirdiğini söylüyor. Birde ailem ve bensiz büyüyen 6 çocuğumun çektiği sıkıntıları ve tramvayı eklersek, çalınmış yıllarımızın faturasını kim ödeyecek?’’ Diye konuştu. 

Kaynak:
Bu haber toplam 2118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri